İçişleri Bakanlığı, hudut kapılarındaki iş ve işlemlerin daha hızlı ve güvenli bir süreç şeklinde sürdürülmesi nedeniyle Türkiye'ye giriş-çıkış gerçekleştiren kişilerin pasaportlarına getirilen damga vurma zorunluluğuyla ilgili revizyona gidildi.

Yeni karara göre yurt dışında ikamet edenler TC vatandaşları pasaportlarına damga vurulmasını istememeleri halinde giriş-çıkış damgaları pasaport yerine giriş-çıkış formuna uygulanacak.

YENİ PASAPORTLAR ÇİPLENECEK

İçişleri Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Türkiye ile AB arasında varılan mutabakata göre, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Schengen üyesi ülkelere vizesiz seyahat edebilmesi için şartlardan biri olan AB'ye uyumlu yeni pasaportlar hazırlandı.
Çiplerinde parmak izi verileri içeren pasaportlar 1 Kasım'dan itibaren verilecek.

AB ile vize muafiyeti çerçevesinde, mevcut pasaportlar, parmak izi verilerinin yüklü olmaması nedeniyle, AB şartlarına uyumlu değildi. Uygulamaya konulacak yeni pasaportların hazırlıkları Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığınca, 1 Haziran'da tamamlandı. Ancak mevcut pasaportların tüketilmesi amacıyla uygulama için 1 Kasım tarihi beklendi.

Yeni pasaportların çiplerinde, biometrik data ve kişinin parmak izinin yanı sıra kişiye ait ad, soyadı, doğum yeri-tarihi, uyruk, kimlik ve pasaport numarası, cinsiyet gibi kişisel veriler de bulunacak.