Ülkemizden seneler önce yurt dışına kaçırılan tarihi eserler ve kültür varlıkları için AK Parti, CHP, MHP ve HDP birlikte harekete geçti. 4 partinin birlik olması ile Ekim ayında çalışmaya başlayacak olan komisyonla yurt dışındaki tarihi eserlerin ait olduğu Anadolu'ya getirilmesi planlanıyor. 20 senedir eserlerin geri getirilmesi için çalışmalar yapan araştırmacı Yaşar Yılmaz da komisyonun danışmanlığını üstlendi.

150 SENELİK SÜREÇ DEĞİŞECEK

Yılmaz, "Başlayacak olan çalışmalar 150 senelik devam eden süreci değiştirecek. Berlin'den aldığımız eserlerle biz İstanbul'da bir müze açmış olsaydık, Almanlar dozerlerle gelip o eserleri çoktan geri almıştı" açıklamalarında bulundu. Yasadışı bir şekilde ülkemizden kaçırılan Anadolu'nun zengin eserlerinin, kendi topraklarına geri getirilmesini hedefleyen araştırma komisyonunun kurulması için dört parti, geçtiğimiz gün TBMM Başkanlığı'na başvurdu.

'MİLLİ MESELE OLARAK GÖRÜYORUZ'

Kurulan komisyonun hedefi, "Anadolu'nun kültür varlıklarının korunması ve kaçırılan eserlerin Türkiye'ye geri verilerek Meclis iradesini göstermek" olacak. Yapılan araştırmada eserlerin en çok Almanya, Avusturya, Danimarka, Fransa, Hollanda, İngiltere, Yunanistan, ABD ve Rusya gibi ülkelerde bulunduğu ortaya çıkarken Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da "Biz bu konuyu milli mesele olarak görüyoruz" ifadesini kullandı.