Dün gece itibari ile parçalı ay tutulması gerçekleşti. Türkiye’den de çıplak gözle görülebilen parçalı ay tutulması, özellikle İstanbul’un sahil kesimlerina akı eden birçok vatandaş ve turistler tarafından ilgiyle izlendi.

Astronomi meraklılarının heyecanla beklediği parçalı ay tutulması İstanbul’da saat 20:23 civarında çıplak gözle görülmeye başlandı. Ay o saatte dünyanın tam gölge konisine girerek parçalı olarak tutulmaya başladı. Ay tutulma ortası saat 21:20 sularında görülürken, tutulma saat 22:18’de son buldu.

Türkiye'nin her bölgesinde görülen parçalı ay tutulma ortasında ayın yalnızca küçük bir yeri tam gölge konisi içerisinde kaldı. Ay tutulmasını merakla bekleyen vatandaşlar ise sahil kenarlarına akın ettiler ve fotoğraf çekmeye başladılar.

Türkiye’nin çeşitli yerlerinde de parçalı ay tutulması ilgi ile izlendi. Birçok vatandaş ay tutulmasını bitene kadar izleyeceklerini belirttiler. Türkiye saati ile 20.23'te tutulmaya başlayan ayı izleyen vatandaşlar cep telefonlarıyla fotoğraf çekimleri yaptılar. Ay tutulmasını cep telefonuyla çeken Hüseyin Sakar, "Batman'da çok net görülmese de çıplak gözle kısmi ay tutulması olduğunu görebiliyoruz" dedi.