Kayseri başta olmak üzere 5 ildeki hain darbe girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması doğrultusunda adliyeye gönderilen 16 zanlıdan, 9'u için tutuklama kararı verildi.

Kayseri Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi güçleri tarafından, FETÖ’nün şifreli haberleşme uygulaması ByLock'u kullandıkları tespit edilen Kayseri merkezli İstanbul, Ankara, Kırıkkale ve Yozgat'ta düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda gözaltına alınan 16 kişinin emniyet işlemleri bitti.

Zanlıların adliyeye sevki gerçekleşmesinin ardından 9’u için tutuklama kararı verildi. 7 kişi de adli kontrol ile serbest bırakıldı.
Firar eden 8 zanlı içinse arama çalışmaları sürdürülüyor.

ESKİ EMNİYET MÜDÜRÜ YAKALANDI

Diğer yandan, Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ/PDY soruşturması doğrultusunda Kapaklı İlçesi eski Emniyet Müdürü Mehmet Ali Barın, için yakalama kararı verildi. Barın gözaltına alındıktan sonra adliyeye sevk edilen Barın, mahkemece adli kontrol kararı ile serbest bırakılmasının ardından meslekten atıldı.

Devam eden soruşturmada hakkında tekrar yakalama kararı verilen Mehmet Ali Barın, 30 Temmuz 2016 tarihinden itibaren aranıyordu.

Güvenlik ekipleri, Barın'ın İstanbul'da gizlendiği evi belirleyerek operasyon yaptılar. Eski emniyet müdürü Barın’la birlikte evde olan ve Kapaklı ilçesinde ikamet ettiği tespit edilen B.G. de yakalandı.