Polislerin çalışma sistemi nedir?

Arkadaşlar, ülkemizde her şehir hemen hemen kendine göre bir sistemle çalışır. Bir beraberlik yada standart, merkezi bir vaziyet pek yoktur. Bir polis olarak, amirleriniz tarafından nerede nasıl ne kadar çalışmanız gerektiği isteniyorsa o kadar çalışmanız talep edilir.

Normalde DMK’ya göre haftada 40 saat çalışmanız lazım. Tabiki, haftalık 40 saat görev, çoğu polis memuru için mümkün olmayan bir durumdur. Ortalama olarak bir polis, haftada 50 saat görev yapar. Bazı polis arkadaşların, olağan dışı vaziyetlerde, haftada 75 saat çalıştıkları dahi olabilir.

Ekstra çalışırım daha çok para alırım diye düşünen naif düşünen polis adaylarına kötü bir haberimiz var; bu çaok çalıştığınız süre ile alakalı ilave para yada idari izin hakkı verirler diye düşünüyorsanız, düşünmeyin.

Çalışma süresi olarak, büroda görev yapan polisler daha normal bir programa sahiptirler. Çoğu zaman haftada 40 saat görev yaparlar.

Merkez teşkilatları, emniyet müdürleri vb. normal memur gibi görev yaparlar. 8-5 ve hafta sonu tatil olur.

Ülkemizde polislerin uyguladıkları en genel çalışma türleri ise şu biçimdedir:

12/24 çalışma modeli: 12 saat çalışır, 24 saat dinlenirsiniz. Ülkemizde polislerin yaklaşık %26’sı bu biçimde vazife yapar.

8/24 çalışma modeli: 8 saat çalışır, 24 saat dinlenirsiniz. Ülkemizdeki polislerin yaklaşık %4’ü bu şekilde görev alır.

12/26 çalışma modeli: 12 saat çalışır, 26 saat dinlenirsiniz. Polislerin yaklaşık ’ü bu biçimde vazife yapar.

8-5 çalışma modeli: Günde 8 saat görev yaparsınız. Polislerin yaklaşık %34’ü bu biçimde görev alırlar.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.