Otomatik Vites Harfleri

Otomatik vites harfleri otomatik vites d + - otomatik vites s nedir otomatik vites l ne demek otomatik vites + - nedir otomatik vites nasıl kullanılır. Otomatik vites hakkında her şey bu yazımızda.

Otomatik Vites Harfleri

otomatik vites gelişen dünya teknolojisinde şüphesiz ki en önemli teknolojilerden biri olan arabaların otomatik vites sistemine geçmesidir. Otomatik vites araçlarda debriyaj bulunmaz ve aracın elektronik aksanı ve beyni bunu sizin yerinize otomatik olarak halleder. Yıllarca mekanik yani bir diğer adıyla manuel araç kullanan sürücüler otomatik araçlara geçmelerinden sonra vites kolunda ki büyük değişikliği far ederler. Normal şartlarda 1-2-3-4-5 ve R harflerinin bulunması gereken yerlerde başka harfler bulunur. Peki otomatik vites harfleri ne anlama gelir.

P (Park): Aracınız durduktan sonra kolu P’ye yani Park’a alarak aracınızı tam anlamıyla durdurmuş olursunuz. Bu aracın durduğu anlamına gelir. Unutulmamalıdır ki vitesi P’ye almak el frenini çekmemeniz anlamına gelmemektedir

R (Reverse): Aynı manuel yani bir diğer adıyla mekanik araçlarda olduğu gibi geri vitestir. Arabanızla geriye gitmeniz gerektiği durumlarda R ye alarak geri gidersiniz.

N (Neutral): Otomatik vitesli araçlarda boşa alma bölümü budur. Bekleme yapmanız gereken durumlarda aracı boşa almanızda fayda vardır. Bu gibi durumlarda vitesi N’ye alarak beklemeniz şanzımanın yorulmasını engeller

D (Drive): Vitesi D’ye alarak aracınızı hareket ettirirsiniz. Bu andan itibaren gaz pedalına basmanız birlikte aracınızda ilerle kaydeder.

S veya O (Speed, Overdirive): Bu her arabada olmaz bulunduğu arabalarda Spor modu anlamına gelir. Arabanızı gaz verme sürecinde motor devri maksimumda değişir ve hızlı bir şekilde kalkış yapmanız sürat yapmanız sağlanır. S veya O da arabada yakıt kullanımı da maksimum olur.

+/- (Triptonik) Bu işaret genel olarak tüm harflerin altında değilde biraz kenarında görülür ve bu komuta geçmek için vites sağa ve ya sola kaydırılır. Triptonik sistemede araba kullanırken aynı otomatik vites gibi debriyaj bulunmaz ve kullanılmaz öte yandan vites elle değiştirilir.

Son Dakika Otomotiv Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR