15 Eylül 2019
  • Istanbul 25°
  • Ankara 22.22°
  • Izmir 28°
İmsak 05:10
Güneş 06:37
Öğle 13:05
İkindi 16:35
Akşam 19:22
Yatsı 20:43
BIST103.072
Dolar5,6913
Euro6,3238
Altın272,3742

Osmanlı Torunlarının İsteği: İtibar İadesi

Osmanlı padişahlarından II. Abdülhamid Han'ın torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, geç kalınmış iade-i itibarın verilmesini ve dedelerinin kabirlerini Türkiye’ye getirmek istediklerini belirtti.

Osmanlı Torunlarının İsteği: İtibar İadesi

Osmanlı Torunlarının İsteği: İtibar İadesi

Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit Han'ın torunu Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu, “Hanedan Sürgünü” isimli film projesi için bazı mekanlarda inceleme yapmak için Düzce'yi ziyaret etti.

EN KISA ZAMANDA GETİRİRİZ

Osmanoğlu ziyareti sırasında ABD ile Doğu Türkistan Bölgesi'nde halife olarak görünen ve ABD'de öldürülen Abdülkerim Efendi'nin sahipsizler mezarlığında bulunan kabrini Türkiye'ye getirmek için çabaladıklarınınaltını çizerek açıklamalarda bulundu "1935 yılında Sultan Abdülhamid Han'ın oğlu Selim Efendi, Selim Efendi'nin oğlu da Abdülkerim Efendi İngiliz ve Çin istihbaratı tarafından şehit edildi. Bilindik bir markanın Doğu Türkistan'a alınmak üzere görüşmelere gidiyor. Görüşmelerini yaptıktan sonra otel odasında namazını eda ederken, şehit ediliyor. Bayram öncesinde New York'a gittiğimizde dedemizin kabrini ziyaret ettik. Gerçekten çok duygulandım, Sultan Abdülhamid Han'ın torunu başka bir ülkede metfun, gerçekten çok üzüldük. Biz gerekli görüşmeleri yaptık. Eylül ayında tekrar oraya gideceğim, orada ki ziyaretler sonrasında bizden DNA testleri istediler çünkü define dildiği bölge sahipsizler mezarlığı diye geçiyordu, şu anda o kadar çok mezarlık var ki hatta dedemin üzerinde birkaç daha meftun var. DNA testini yaptıktan sonra ülkemize getirmek istiyoruz. İnşallah bu sene yetiştireceğimize inanıyorum. İnşallah dedemiz Abdülkerim Efendi'yi en kısa zamanda getiririz" dedi.

"SİNEMA OLARAK BAŞLAMAK İSTİYORUZ"

"Genelde yapmış olduğumuz bazı konferanslar var. Konferanslarda gelen soru şu ‘Siz hangi sarayda otuyorsunuz?' Vatandaşlarımız, milletimiz hanedanın nerede yaşadığını bilmiyor. Hangi ülkede, hangi şartlarda, neler yaşadılar, hangi zorlukları yaşadılar. Bir şehzadenin bankta yatması, bir şehzadenin çöpten yemek yemesi, bir şehzadenin otel odasında hizmet görevlisi olarak çalışmasına kadar. Sultan Abdülhamid Han'ın eşi mutfakta bulaşık yıkayana kadar. Bunları bir çoğumuz bilmiyor. Bizde ‘Hanedan Sürgünü' adlı projemizi bir sinema olarak başlamak istiyoruz. Çünkü hanedanın neler yaptığını anlatmamız gerekiyor. 3 Mart'ta sürgüne gitti ama aile nerelere gitti. Nasıl yaşadılar, neler yediler, neler içtiler? Paraya ihtiyaçları vardı ama el açmadılar"

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri