Gaziantep'te düzenlenen toplantıda Almanlarla bir araya gelen Osman Kavala, İstanbul'a döndüğünde gözaltına alındı.

AVRUPA'NIN OSMAN KAVALA İTİRAFI

Gözaltı kararına Fransa ve Hollanda gibi bazı Avrupa ülkelerinden anında tepki geldi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün Osman Kavala'nın birçok Avrupa ülkesiyle sürekli bağlantısı olduğunu ifade etmesi, adeta itiraf niteliği taşıyordu.

TERÖRÜN FİNANSÖRÜ

Türkiye'nin Soros'u olarak nitelendirilen Osman Kavala hakkındaki suçlamalar da ortaya çıktı.

15 Temmuz'da FETÖ'nün kanlı darbe girişimini ve terör örgütü PKK'ya destek sağladığı iddia edilen Kavala'nın bağlantıları araştırılıyor.

HDP'DEN ANINDA AÇIKLAMA

Evinde ve iş yerindeki birçok belgeye el konulan Osman Kavala'ya Türkiye'de ilk olarak PKK'nın siyasi kanadı HDP sahip çıktı.

Partinin Ermeni asıllı milletvekili Garo Paylan, "Osman Kavala ömrü boyunca bu memleket yaşanılır olsun diye uğraştı. Osman Kavala'yı serbest bırakın!" ifadelerini kullandı.

KAVALA'NIN ERMENİ GECESİ

Osman Kavala, 2015 yılında Ermeni yazar ve şairler için bir gecenin organizasyonunu yapmıştı. Kavala, Ermeni kültür mirasına sahip çıkmanın önemli olduğunu ifade etmişti.

OSMAN KAVALA KİMDİR?

İş adamı Osman Kavala, Gaziantep dönüşü İstanbul'da Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alındı. Gaziantep'ten uçakla İstanbul'a dönen iş adamı Kavala'ya, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından Atatürk Havalimanı'nda gözaltı işlemi yapıldı. Kavala grubunda yönetici olarak çalışan Osman Kavala, babası Mehmet Kavala'nın vefatından sonra yönetici olmuş ve çeşitli toplumsal kuruluşlarda yönetim kurulu üyeliği yapmıştı.

1957 Paris doğumlu olan Kavala, İstanbul Robert Lisesi’ni bitirdikten sonra Manchester Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun oldu. Babası Mehmet Kavala’nın 1982 yılında vefat etmesinin ardından, Kavala Grubu’nda yönetici olarak çalışmaya başlayan Osman Kavala, Türk-Polonya İş Konseyi, Türk-Yunan İş Konseyi, Center for Democracy in Southeast Europe (Güneydoğu Avrupa’da Demokrasi Merkezi) gibi çeşitli iş ve toplumsal kuruluşların Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu.