Şanlıurfa Milletvekili ve HDP Sözcüsü Osman Baydemir, "Kamu çalışanına görevinden dolayı hakaret" suçundan açılan davada, çıkarılan yakalama kararı istemiyle gözaltına alındı.

ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Hakkında daha önce "zorla getirilme" kararı çıkarılan fakat 30 Mayıs'ta görülen mahkemeye gelmeyen Baydemir, Diyarbakır 4. Asliye Ceza Mahkemesinin yakalama kararına bağlı olarak Diyarbakır Barosunu ziyaretinden sonra gözaltına alınarak adliyeye sevk edildi.
Baydemir'in, 4. Asliye Ceza Mahkemesinde ifade vereceği bildirildi.

İDDİANAME

Valilikten gelen yasaklama kararına rağmen, 3 Kasım 2012'de BDP il binası önünde, aralarında dönemin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de olduğu 30 kişilik grup araçlarına binerek, Turgut Özal Bulvarı'nda yolu araç trafiğine kapatarak, oturma eylemi yapmıştı.
Gerekli ikazların yapılması ve kitlenin toplanmasına izin verilmemesi üzerine, oturma eyleminin sonlandırıldığı bildirilen iddianamede, şu ifadeler yer almıştı:

"Aynı gün BDP Genel Başkanı ve milletvekillerinin de bulunduğu bir grubun Diyarbakır Valilik binası makam girişine giden kişiler arasında şüpheli Baydemir de bulunmaktaydı. Gruba, milletvekili olan kişiler haricindeki diğer kişilerin bahçe dışına çıkmaları yönünde ikazların yapıldığı, bu ikazlara uymayarak bahçe dışına çıkmayan Baydemir'in, güvenlik güçlerine hitaben “Allah sizi yok etsin, alçaklar, faşistler' şeklinde bela okuyup ve hakaretler savurmak suretiyle orada bulunan kamu düzenini ve güvenliğini sağlamaya çalışan görevlilere görevlerinden dolayı hakaret ettiği tespit edilmiştir."
İddianamede, şüphelinin milletvekili seçilmeden önce savcılıkta, "O esnada kem sözler sarf ettiğim doğrudur." şeklinde suçunu ikrar eder mahiyetteki savunması da yer almıştı.

SERBEST BIRAKILDI

Hakkında daha önce çıkarılan yakalama kararı sebebiyle Diyarbakır'da gözaltına alınan HDP Sözcüsü ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, savcıya verdiği ifadeden sonra serbest kaldı.