Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ankara görüşmesinde, S-400 orta-yüksek irtifa hava savunma sisteminin tedariki hakkında önemli bir ilerleme meydana geldi. Elde edilen bilgilere göre, Rusya, toplam 4 bataryayı Türkiye’ye hemen vermeye hazır ve gönüllü çünkü Rusya Kırım-Karadeniz- Türkiye-Suriye aksında hava güvenliği sağlamayı, Ortadoğu ve Suriye’deki entegre stratejisini kuvvetlendirmeyi hedefliyor.

Türkiye için S-400’lerin üstleneceği misyon daha acil ve ciddi. Türkiye, S-400’lerle ABD/ CENTCOM’un, YPG ile beraber Suriye’deki operasyonlarını önlemeyi, terörle mücadelesinde ABD’nin TSK’ya havadan yapabileceği blokajı, sinyal ve elektronik harp yoluyla buradan gelecek dolaylı tehdidi engellemeyi planlıyor. CENTCOM, YPG’ye Suriye’de önemli hava desteği sağladığı şekilde TSK’yı kısırlaştırma amaçlı teknik-istihbari vasıtalarla da terör örgütüne arka çıkıyor. Maddi, istihbari, teknolojik ne kadar araç varsa ABD, PKK/YPG aparatı üzerinden faydalanıyor.

Rusya savunma şirketi Rostech’in başkanı Sergey Çemezov S-400’lerin 2019 yılına kadar Türkiye’ye verileceğini belirtirken, savunma sisteminin kurulmasından önce Türkiye ile askeri-teknik işbirliği anlaşmasının imzalanacağını ifade etti.