Ordu ve Kastamonu'da Koronavirüse Karşı Sigara Yasağı

Kastamonu'da koronavirüs önlemleri çerçevesinde vatandaşın yoğun olduğu meydan, park ve duraklarda sigara içilmesine yasak getirildi. Geçen günlerde Ordu'nun Fatsa ilçesinde de yaya kalabalığının en çok olduğu yerlerde sigara içilmesine yasak gelmişti.

Ordu ve Kastamonu'da Koronavirüse Karşı Sigara Yasağı

Ordu ve Kastamonu'da Koronavirüse Karşı Sigara Yasağı

Kastamonu Valiliği'nden gelen yazılı açıklamada İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun Vali Avni Çakır başkanlığında koronavirüs pandemisi ile alakalı alınacak önlemleri değerlendirmek üzere bir araya gelindiği bildirildi. Başta sosyal mesafe kuralı olmak üzere alınan önlemlere yeteri kadar uyulmamasının hastalığın dağılma hızını arttırdığı ve toplum sağlığının tehlikeye sokması sebebiyle bir takım kararların verildiği aktarıldı.

Bu karara göre bütün kamu kurum ve kuruluşlarının girişlerinde vatandaşların Hayat Eve Sığar (HES) kodları sorgulanacak ve uygulamanın onayladığı şahıslara izin verilecek. Sorgulama sonucunda karantina veya izolasyonda olması gerektiği ortaya çıkan şahıslar daha önce belirlenen yurtlarda izolasyona alınacak.

Açıklamada aynı zamanda vatandaşın yoğun bir şekilde bulunduğu alanlarda sigara içmenin yasaklandığı ifade ederek, 'Halkın yoğun olarak bulunduğu meydanlar, parklar, sıraya girilmesi gereken yerler (banka, PTT, noter, şehir içi toplu taşıma araç durakları, ATM’ler, fatura ödeme yerleri vb.) ile semt pazarlarında pazarcı esnafı ve ürün satışı yapan köylüler haricinde sigara içilmesinin yasaklanmasına karar verilmiştir' diye konuştu.

ORDU'YA YASAK GELMİŞTİ

Geçen günlerde Ordu'nun Fatsa ilçesinde de yaya kalabalığının en çok olduğu caddeler ile sahil boyunca sigara içilmesine yasak getirilmişti.

Fatsa Kaymakamlığından gelen yazılı açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı:

'Fatsa'da vatandaşlarımızın yoğun olduğu Sahil Caddesi (Atatürk Parkı, İskele de dahil olarak Fatsa İskelesi ile Çekek Yeri Arası), Plevne Caddesi, Reşadiye Caddesi (Fatsa Askerlik Şubesi ile Yeni Kumru Caddesi'nin Kesiştiği Yol Arası), Pazar Caddesi (Trafiğe Kapalı Alan), Eski Hal Sokak (Trafiğe Kapalı Alan), Meydan Sokak (Cumhuriyet Meydanı ile Kavlan Ağacı Arası), Ahmet Cevat Güvenkaya Caddesi (Dereüstü Caddesi), Hacı Hulusi Baba Caddesi, Yeni Kumru Caddesi ( Cumhuriyet Meydanı ile Beyaz Fırın Arası), İnönü Caddesi (Trafiğe Kapalı Alan), Cumhuriyet Meydanı, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı, ATM önleri, Bolaman Mahallesi, Yalıköy Mahallesi ve ilçemiz merkezinde kurulan Pazar yerlerinde Kovid-19 salgınını önlemek, bulaşmayı azaltmak, kullanılan maskelerin düzgün biçimde kullanılmasını sağlamak amacıyla pandemi dönemi boyunca açık alanlarda sigara içmek yasaklanmıştır.'

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR