Kocaeli'nin Başiskele ilçesinde yer alan Atlantis Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi değişik bir uygulamaya imza attı. Kendi bünyelerinde eğitim gören Down Sendromlu çocukların da hayatın içinde olabileceği, başarılı bir şekilde çalışabileceğini göstermek isteyen eğitim merkezi Gölcük ilçesinde olan bir market ile beraber ortak proje hazırladı. Proje kapsamında Down Sendromlu çocuklar bir günlüğüne markette çalıştı. Şarküteri, kasap, manav reyonu ve kasada çalışan çocuklar müşteriler ile yakından ilgilendi. Müşteriler ise karşılarında Down Sendromlu çocukları karşılarında görünce önce şaşırdı. Ancak kendileri ile ilgilenen Down Sendromlu çocukların samimiyetini gören müşteriler duruma hemen alıştı. Bazı müşteriler çocuklar ile uzun süre sohbet etti.

Down Sendromlu çocuklar ile yakından ilgilenen müşterilerden Yeliz Taylan, "Önce şaşırdım. Down Sendromlu arkadaşların bu tarz yerlerde, toplum içinde yer almasını istiyoruz. Önce şaşkınlıkla yaklaştım ama bana çok güzel önerilerde bulundu. Çok güzel portakallar ve elmalar seçtik. Aramızda olmalarını istiyoruz" dedi.

Markette alışveriş yapan ve kendisi de bir Down Sendromlu annesi olan Zerran Tunca ise, "Aramız çok iyi. Diğer çocuklarımdan çok daha sevecen ve kıskançlığımız yok. Paylaşmayı çok fazla seviyoruz. Dünya ile barışıklar. Anlaşma konusunda hiçbir sıkıntımız yok" diye konuştu.

 

Kaynak: Sabah