Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu, şimdiye değin meslekten atılanlarla alakalı 12 bin başvuruyu inceledi. Komisyon, 310 kişi için mesleğe dönüş kararı verdi.

108 BİN 660 BAŞVURU YAPILDI

Komisyondan yapılan duyuruya göre, meslekten atılanlar, bursu kesilen öğrenciler, rütbeleri sökülen emekli güvenlik personeli, kapısına kilit vurulan kurum ile kuruluşlarla alakalı başvurulara bakmak için 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kurulan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonuna 108 bin 660 başvuru yapıldı.

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, tamamlanan ve incelemeleri sonuçlandırılan başvurulara dönük 22 Aralık 2017'den itibaren karar almaya başladı. Buna göre, komisyon, bugün itibarıyla 12 bin başvuruyu inceleyerek, 310 kişi için mesleğe iadeye karar verdi.

96 BİN 660 DOSYANIN İNCELEMESİ SÜRÜYOR

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, başvurulardan 9 bin 700'ünü kabul etmezken, bu arada bazı KHK'lar ile göreve döndürülen bin 990 başvuru için de ön incelemeye hükmetti.

Komisyonda, 96 bin 660 başvurunun incelenmesi ise sürüyor.

Kararlar, başvurucuların en son görev aldığı kurumlara gönderilecek. Başvurusu kabul edilenler, Devlet Personel Başkanlığı ve Yükseköğretim Kurulu tarafından 15 gün içinde kadro unvanına göre görevlere verilecek.

 

DAVA AÇMA HAKKI BULUNUYOR

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonunun olumsuz kararlarına karşı, kararın bildirilmesinden sonra 60 gün içinde Ankara 19. ve 20. idare mahkemelerine iptal davası açılabilecek.

Başvuran kişiler, "ohalkomisyonu.basbakanlik.gov.tr" internet sitesindeki "OHAL Komisyonu Başvuru Takip Sistemi" üzerinden başvurularıyla alakalı bilgi alabilecek.

BAŞVURU SONUCU SORGULAMA

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.