Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün belirttiği, 'İkinci 100 Günlük Eylem Planı'nda birçok reform ve yenilik bulunuyor. Buna göre, öğretmenlerin ek göstergeleri 3600'e çıkacak. Ek ders ücreti karşılığında görevlendirilenlerin ek ders ücretleri yüzde 100 yükseltilecek.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz gün açıkladığı 'İkinci 100 Günlük Eylem Planı'nda milli eğitime ilişkin birçok reform ve yenilik bulunuyor. Buna göre, temel eğitim ve ortaöğretimde denklik işlemlerinin elektronik ortamda yapılmasını sağlayacak bir sistem oluşturulacak. Eğitimde, yerli ve milli değerlendirme araçları uygulamaya konulacak.Okul öncesi eğitimde derslik ihtiyacının karşılanması için 6 ilde 50 taşınabilir sınıf yapılacak. Öğrenci yönlendirme sistemi olan 'e-Portfolyo'sisteminin alan indeksleri belirlenecek.Mesleki ve teknik eğitim ile alakalı meydana getirilecek web portalınıne-Devlet'e entegrasyonu sağlanacak.

ÖĞRETMENLERE 3600 EK GÖSTERGE VE ZAM

Temel eğitimden ortaöğretime geçişte sınavsız okullara yerleştirme kriterleri güncellenecek. Öğretmenlerin ek göstergeleri 3600'e çıkarılacak. Ek ders ücreti karşılığında görevlendirilenlerin ek ders ücretleri yüzde 100 yükseltilecek. Mesleki ve teknik eğitim kurumlarının döner sermayesinde Hazine'nin kesinti oranı yüzden 15'den yüzde 1 indirilerek üretimlerin artırılması sağlanacak. Okuma kültürünü genişletmeye ilişkin kalkınmada öncelikli yörelerdeki il ve ilçelerde 255 zenginleştirilmiş kütüphane açılacak.

600'DEN FAZLA OKUL AÇILACAK

Tekli eğitime geçilmesinin arttırılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte 6 bin derslik oluşturulacak. Yerli ve milli savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi için, ASELSAN, TAİ, HAVELSAN gibi köklü kurumlarla iş birliği yapılacak. Öğretim programları, yayımlanan veya yayımlanacak ulusal meslek standartları ve iş gücü piyasası ihtiyaçları hesaplanarak güncellenecek. 54 şehirde 648 okulun açılışı gerçekleşecek. Bununla birlikte, 47 ilde 457 okulun temeli atılacak. 2019 Fuat Sezgin yılı bilim etkinleri gerçekleştirilecek.

ÜNİVERSİTELERDE DİJİTAL OKUR YAZARLIK EĞİTİMLERİ BAŞLAYACAK

Yükseköğretim denklik işlemleri, dijitalleşme kapsamında e-Devlet üzerinden sunulacak. 'Ortadoğu'da Akademik Mirası Koruma Projesi' yüksek istişarelerle dört ülkede paneller gerçekleştirilerek başlatılacak. Türkiye ve İngiltere'deki üniversiteler arasında sürdürülebilir işbirliğinin artırılması için British Council ile ortak Türk günleri olacak. YÖK tarafından hesaplanacak pilot üniversitelerde öğrencilere dijital okur yazarlık konusunda eğitim verilecek. 'Akademik İstihdam Platformu' meydana getirilecek.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.