FETÖ için soyismini dahi değiştireceğini söyleyen, Enes Kanter’i de evlatılıktan redden Prof. Dr. Mehmet Kanter, ‘FETÖ’ye yardım ve yataklıktan’ gözaltına alındı.

Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü'nün FETÖ soruşturması dahilinde geçtiğimiz gün agözaltına alınan, NBA'da bastketbol oynayan Enes Kanter'in babası oynayan Prof. Dr. Mehmet Kanter'in Tekirdağ'da FETÖ için çalışmalar yaptığı belirlendi. Soruşturma dahilinde gözaltına alınanlardan isimlerden  birisi de Metropoll Araştırma Şirketi'nin sahibi Özer Sancar. Sancar'ın suçu ise FETÖ yapılanmasının Ankara'daki üst düzey yönetimle koordinasyyonu sağlamak.


Tekirdağ merkezli yapılan operasyonda İstanbul Kadıköy'deki evinden gözaltına alınan Kanter'le birlikte 41 kişiyle alakalı farklı adreslere eşzamanlı operasyon yapılmış, operasyon dahilinde 37 zanlı gözaltına alınmıştı. 2 zanlının yakalanması için operasyon devam ediyor. 2 zanlı ise kaçak. Gizli tanıkların verdiği ifadelerin dışında adını açıkça belirterek ifade veren üniversite personellerininverdiği bilgiler doğrultusunda soruşturma derinleştirildi. Soruşturma dosyasındaki verilere göre, Kanter 17-25 Aralık sürecinin ardından 'Misafir öğretim üyesi' sıfatıyla Namık Kemal Üniversitesi'nde görevlendirildi. Kanter, üniversiteden atılan öğretim üyelerini tekrar görevlerine getirdi, üniversitede gerçekleştirilen ihaleleri de incelemeye aldı. Soruşturmaya Ankara'dan müfettişler de atandı.

Kanter'in yetiştirdiği söylenen Doç. Cevdet Aktaş ile beraber Tekirdağ'daki akademik FETÖ yapılanması için çalışmakla suçlanan Kanter'in ifadelerinin alınmasına dün başlandı. Bazı üniversite personeli, FETÖ'ye yardım ve yataklık yaptığını itiraf etti. Soruşturma dahilinde daha önce gözaltına alınan zanlılardan birinin verdiği idaye göre Kanter bu süreçte FETÖ'nün üniversite ve akademisyenler oluşumunu güçlendirip artırmak adına çalımalar yürttü.

İHALELER MERCEK ALTINDA

Namık Kemal Üniversitesi'nde milyonlarca liralık ihalelerin de FETÖ'cülere verildiği belirlendi. Hem müfettişler hem de mali polis ihale ve faturaları incelemeye aldı. Evraklar birer birer inceleniyor. FETÖ'cü şirketlere verilen ihaleler soruşturmanın önemli unsurlarından biri oldu.