Kılıçdaroğlu'nun dün TOBB Genel Kurulunda başkanlık sistemiyle ilgili yaptığı skandal açıklamalara Bekir Bozdağ'dan sert tepki geldi.

BEKİR BOZDAĞ TWİTTER'DAN ŞU AÇIKLAMALARI YAPTI:

Başkanlık Sistemi, yasama ile yürütmenin bir birinden tam ayrı ve birbirine karşı tam bağımsız olduğu sistemin adıdır.

Başkanlık Sisteminde yasama/yasama üyeleri,parlamenter sisteme göre daha kuvvetli kuvvetli, daha etkin ve daha bağımsızdır.

Başkanlık Sistemi, parlamenter sistemden daha güçlü ve daha etkin bir yasama denetimi sağlar.Kuvvetlerin ayrılığı ve bağımsızlığı tamdır.

Başkanlık sisteminde,yasama/yürütme seçimi ayrı ayrı yapılır. Parlementersistemde sadece yasama seçimi yapılır;yürütme seçimi yapılmaz.

BAŞKANLIK KILIÇDAROĞLU'NA RAĞMEN GELİR

Başkanlık sisteminde yasama yetkisi ile yürütme yetki ve görevi,doğrudan halk tarafından sandıkta verilir.

Oysaki parlamenter sistemde yürütme,yasamadan çıkar ve yasamanın güvenine dayanır.Ayrıca bir yürütme seçimi yapılmaz.

Bu hakikate rağmen CHP Genel Başkan'ı Kılıçdaroğlu'nun Başkanlığı tek adamlık diye nitelendirmesi,bilgisizlik değilse başkanlığa bühtandır.

Halk iradesiyle seçilmiş TBMM,Anayasa'ya göre başkanlık sistemini kabul etmesi halinde başkanlık Türkiye'ye Kılıçdaroğlu'na rağmen gelir.

AĞZINDAN KAN DAMYALANLARA İNAT...

Başkanlık Türkiye'ye kanla değil Türk milletinin iradesiyle gelecektir;anayasayla gelecektir.Geldiğinde de kan değil Bayram olacaktır.

Kılıçdaroğlu kan demeye devam etse de aziz milletimiz,gözünü kan bürümüşlere;ağzından kan damlayanlara inat başkanlığa evet diyecektir.

Başkanlık geldiğinde kan almayacak ama bu büyük başarıdan dolayı sevinç göz yaşı dökenler olacaktır.