Reina saldırısını düzenlediği öne sürülen Kırgızistan uyruklu Yahya Maşrapov ülkesinde polise ifade verdi, "İstanbul'da yaşanan saldırıyla hiçbir ilgim bulunmamakta" diyerek suçlamaları reddetti.Sosyal medyada Reina katliamını gerçekleştiren teröriste ait olduğu iddiasıyla paylaşılan Kırgız pasaportunun sahibi bugün Bişkek'te ortaya çıktı. Bu sabah İstanbul'dan Bişkek'e gelen Kırgız vatandaşı Akhe Mashrapov pasaportun kendisine ait olduğunu açıkladı. Görüntüsü yayınlanan teröriste benzerliğinden dolayı İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alındığını ve 1 saatlik sorgunun ardından özür dilenerek serbest bırakıldığını söyleyen Mashrapov ," Ben Türkiye'de hiçbir şekilde terör eylemi yapmadım"dedi. 2011 yılından bu yana ticaret için Türkiye'ye sıklıkla gidip geldiğini söyleyen 28 yaşındaki Akhe Mashrapov'un açıklamaları Turmush adlı Kırgız Haber sitesi tarafından pasaportunun fotoğrafıyla birlikte yayınlandı.
 
Kırgızistan basınında yer alan haberlere göre, bugün Türkiye'den Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'e giden Maşrapov, havalimanında güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı.
 
 
'1 Ocak'ta İstanbul'a gittim, 31 Aralık'ta Kırgızistan'daydım'
 
Haberlerde, Maşrapov'un ilk ifadesinde şunları dediği kaydedildi: "1 Ocak'ta, uçakla Bişkek'ten İstanbul'a gittim. Ziyaret amacım ticari ilişkilerle ilgiliydi. Dönüşte Türk güvenlik güçleri beni uçaktan indirdi ve ifademi aldı. Uçak da bu yüzden bir saat bekletildi. Fotoğraftaki suçlaya dış görünüşümün biraz benzediğini söylediler. Onlar sonra özür dileyerek beni uçağa bindirdiler. 31 Aralık günü Kırgızistan'daydım, dolayısıyla bu saldırıyla hiçbir ilgimin olması mümkün değil. İnternette benim pasaportumun resim ve bilgilerinin nasıl düştüğünü de bilmiyorum."
Reina saldırganının kimliği belli oldu! Bakın nereliymiş 2.resim
Reina saldırganının kimliği belli oldu! Bakın nereliymiş 3.resim
Güvenlik güçlerinin yurdun dört bir yanında aradığı DEAŞ'lı katilin Kırgızistan vatandaşı olduğu üzerinde duruluyor

 Reina saldırganının kimliği belli oldu! Bakın nereliymiş 5.resim

Teröristin 22 Kasım'da Konya'ya geldiği ve 29 Aralık'ta katliam için İstanbul'a kararyoluyla gittiği ortaya çıkmıştı.
Reina saldırganının kimliği belli oldu! Bakın nereliymiş 6.resim

14 ŞÜPHELİ GÖZALTINDA

Saldırıyı gerçekleştirdikten sonra olay yerinden kaçan teröristi arama çalışmaları devam ederken, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, şu ana kadar 14 şüpheliyi gözaltına aldı.

Reina saldırganının kimliği belli oldu! Bakın nereliymiş 7.resim

İFADE İŞLEMLERİ SÜRÜYOR

Şüphelilerin ifade işleminin İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Vatan Caddesinde yerleşkesinde devam ettiği bildirildi. Diğer yandan, terör saldırısının gerçekleştiği eğlence kulübünün çevresindeki MOBESE ve güvenlik kameralarındaki kayıtların incelemesinin sürdüğü belirtildi. Kaynak:AA

Reina saldırganının kimliği belli oldu! Bakın nereliymiş 8.resimReina saldırganının kimliği belli oldu! Bakın nereliymiş 9.resim