Öğrenilen bilgiye göre, merkeze bağlı Kuyulu köyü meydanında 22 yaşındaki Mert Dinç'e, başı boş köpeklerden biri saldırarak kolundan ısırıp yaraladı. Arkadaşları tarafından hastaneye götürülen genç, tedavisi sonrasında taburcu edildi. Saldırgan köpek ise köylüler tarafından tüfekle vurularak etkisiz hale getirildi. Olayla ilgili bilgi verilen Elazığ Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden gelen ekip ise öldürülen köpekten numune aldı. Yapılan incelemede köpeğin kuduz olduğu tespit edildi. Bunun üzerine, köyün girişine "Dikkat bu köyde kuduz hastalığı vardır" tabelası asıldı.

Köpek ısırma hadisesinin pazartesi günü olduğunu belirten köylülerden Ramazan Kızılelma, öldürülen köpekten örnek alındığını yapılan testlerde kuduz olduğunun ortaya çıktığını aktardı.

Köyde çok sayıda başı boş köpek bulunduğunu da belirten Kızılelma, yetkililerin bu durumla ilgilenmesini, köyde bu olay nedeniyle hiçbir hayvanın alıp satılamayacağından çekindiklerini söyledi.

Köpeğin havlayarak üzerine gelip kendisini ısırdığını belirten Mert Dinç, hastaneye gidip gerekli aşıları yaptırdığını dile getirdi. Kendisine saldıran köpeğin vurularak etkisiz hale getirildiğini ifade eden Dinç, "Yetkililer gelerek örnek aldı, 3 gün sonra bize kuduz olduğunu bildirdi" dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerinin köyde karantina çalışması yapacağı öğrenildi.

 

Kaynak: Sabah