Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yiğit Bulut, TRT ekranlarında yayınlanan 'Derin Analiz' programında trilyon dolarları yöneten faiz lobisi ve Türkiye’deki uzantılarına karşı mücadelenin önemini vurgulayarak, “Faizle mücadele eden, sigarayla mücadele bir devlet başkanı var. Bu bizim için çok önemli bir nimet, insanların bunu anlaması lazım. Trilyon dolarları yöneten faiz lobisi var. Bunun Türkiye’deki uzantısı yerleşik düzen var. Bir devlet başkanının sigaraya laf ettiğini duydunuz mu, edemez. Ama bizim hiçbir şeyden korkmayan faizle, sigarayla, zararlı maddelerle mücadeleye her zaman yolu açan bir devlet başkanımız var” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yiğit Bulut'un konuya ilişkin yaptığı önemli açıklamalar şu şekilde:

''LONDRA VE NEW YORK'U GEÇECEK''

''Bugün Londra’daki gayrimenkul piyasasının İstanbul’dan daha değerli olduğunu düşünüyorlar. Hatırlarsanız 2000 yılında bunu konuşmuştuk. 2023-2019 yılları arasında, bunu iddia ediyorum, İstanbul ve Türkiye’deki gayrimenkul fiyatları birim fiyat olarak Londra ve New York’u geçecek. Bunu kesinlikle söylüyorum.

Finans piyasalarının merkezi olması bakımından açısından İstanbul Londra’nın yerini alacak. Bu coğrafyada, özellikle Rus coğrafyası ile finansal entelektüel işbirliğini sağlayabilirsek ve bu finansal entellektuel işbirliğini Çin’e Hindistan’a doğru da yayabilirsek bu coğrafyada Amerika kıtasında New York’la bu coğrafyada İstanbul dünyanın iki finansal merkezi olacak 2023 ve 2029 arasında.

“SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ YOLU AÇTI''

Sayın Cumhurbaşkanımız yolu açıyor, kavramları çok güzel tesis ediyor kamuoyunun tartışması için ortaya bırakıyor ama arkasını doldurmakta zayıf kalıyoruz, çok açık söylüyorum. Kurumların Sayın Cumhurbaşkanımızın açtığı yolu doldurabilecek finansal entelektüel kapasiteye ve milli zihin kodu seviyesine gelmesi lazım. “TL Zone” dedi, net olarak arkası dolmadı. Kurumların adım atması gerekiyor. Faizle ilgili açıklamaları Arap Ligi’nde yaptığı konuşma bakın bugün yüzde yüz kanıtlandı.

“KİM BUGÜNE KADAR CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KADAR FAİZE KARŞI SAVAŞTI”

Bu güne kadar hangi siyasi parti, tabelasında hangi böyle sosyal, sosyalist, emekçi olduğunu iddia eden bir kurum- kuruluş, sendika-dernek… ne derseniz deyin, kim bu güne kadar Recep Tayyip Erdoğan kadar bu faize karşı savaştı. Kim tek kelime etti. Türkiye’de bankaların uygulamalarına karşı bir vatandaşı koruyan kim bir yazı yazdı. Sayın Recep Tayyip Erdoğan ortaya çıkıncaya kadar kim yapabildi bunu. Bir tek ikimiz yaptık o dönem de her yerden kovulduk.''