Korunmaya değer anıt ağaç olarak belirtilen 180 senelik çınar, İBB’ye ait Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı’na bağlı uzman restorasyon ekibince içindeki çürükler temizlenip ilaçlandıktan sonra vinç desteğiyle yerine konup, kenarlardan desteklendi.

Bir süre gözlem altında tutulacak çınar ağacın kökleri toprağa tutunup yeniden yeşermeye başlarsa e korunacak, eğer çürüme sebesi yaşaması mümkün görülmezse kesilecek.

İstanbul dün ona üzülmüştü, bugün güzel haber geldi

İstanbul dün ona üzülmüştü, bugün güzel haber geldi

NE OLMUŞTU?

İstanbulluların yakından tanıdığı, Üsküdar Çengelköy'de bulunan ve Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi olarak bilinen mekandaki tarihi çınar fırtınaya dayanamadı.
İstanbul'da, kısa sürede afet yaşanmasına sebep olan şiddetli yağış, beraberinde gelen dolu yağmuru ve fırtına hayatı olumsuz etkiledi.

Dakikada 25 şimşeğin görüldüğü İstanbul'da sokaklardan sel manzaralarının gelmesi uzun sürmedi. Fırtına ağaçları kimi zaman yola, kimi zaman araçların üzerine devirdi. Şiddetli yağmurla birlikte cadde ve sokaklar sele dönerken, taş büyüklüğündeki dolu ise araçlarda hasara yol açtı.

8 ASIRLIK ÇINAR AĞACI DEVRİLDİ
Üsküdar Çengelköy'de, tarihi çınaraltı olarak bilinen mekandaki 8 asırlık çınar ağacı da fırtınaya dayanamadı ve devrildi. Bögelde kimesinin olmaması herhangi bir yaralanma durumunu ortadan kaldırdı.