Kurtulmuş, çeşitli etkinliklere iştirak etmek için geldiği şehre, Diyarbakır Havalimanında Vali Hüseyin Aksoy, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Mehdi Eker, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Mehmet Galip Ensarioğlu ve Ebubekir Bal, AK Parti Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı Abdurrahman Kurt ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Kurtulmuş ve yanında bulunanlar daha sonra, Eğil kazasındaki Hazreti Elyasa ve Hazreti Zülkifl peygamberlerin mezarlarına ziyarette bulundu. İkindi vakti yaptığı ziyaretten önce buradaki camide namaz kılan Kurtulmuş, namazın ardından Hazreti Elyasa ve Hazreti Zülkifl peygamberlerin mezarlarında Kur’an-ı Kerim okudu ve dua etti.

"BUGÜNE DEK DİYARBAKIR YANLIŞ TANITIDI"


Külliye'nin içindeki Hazreti Nebi Haruni Asefi'nin de mezarına ziyarette bulunan Kurtulmuş, ziyaretina ardından gazetecilere verdiği röportajda, Diyarbakır’da olmaktan yaşadığı memnuniyeti ifade ederek şunları söyledi:

"Diyarbakır, peygamberler şehri. Türkiye'nin en eski medeniyet eserlerini içerisinde yaşatan önemli bir kentimiz. Diyarbakır'ın bugüne dek ne yazıkki hep yanlış yüzü gösterildi. Bugünün ardından inşallah Diyarbakır'ın, peygamberler şehri olması, manevi bir merkez haline gelmesi, bir irfan ve kültür yuvası olması umuyorum ki çok daha yakından, milletimiz ve bütün insanlık tarafından yakından bilinecektir."

Ramazanın bütünleştiriciliğine vurgu yaparak birlikte yaşamaya dikkat çeken Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Biz tek bir milletiz. 80 milyon insanımızın tümü, dillerinin, renklerinin, geleneklerinin, etnik kökenlerinin, mezheplerinin değişikliğine karşın hepimiz biriz, bütünüz, bir aradayız. Aslında 1 milyar 700 milyon Müslüman, Fas’tan Endonezya’ya dek olan bu coğrafyada hepimiz de aslında bütünüz. Ramazan da gerçekte bize bu birlik ve bütünlüğü bir kez daha gösteriyor.