Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, merkezi veri tabanında gerçekleştirilen inceleme sonucunda 'yerleşim yeri adres kaydı' bulunmayan 363 bin 555 vatandaş belirlendiğini ve bu vatandaşların oy kullanmada problem yaşayabileceğini belirtti. Oy kullanamama problemine karşı ilçe nüfus müdürlüklerinin hafta sonu da hizmet vereceği açıklandı.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından söz konusu durum hakkında yapılan açıklamada, "Vatandaşlarımızın Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ile eşleştirilen yerleşim yeri adresleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce merkezi veri tabanında tutulmaktadır. Bu veriler, seçmen askı listelerinin oluşturulması, okul kaydı, tebligatların gönderimi gibi pek çok kamu hizmetinin yürütülebilmesi için kanunlar dâhilinde ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının kullanımına sunulmaktadır. Merkezi veri tabanında yapılan inceleme neticesinde 'yerleşim yeri adres kaydı' olmayan 363 bin 555 vatandaşımızın olduğu tespit edilmiş, bu kapsamdaki vatandaşlarımızın oy kullanma noktasında sorun yaşayabileceği değerlendirilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Yapılan açıklamada, "Bu itibarla gerek seçimlerde, gerekse diğer kamu hizmetlerine ulaşmada sorun yaşanmaması için GSM bilgilerini paylaşan 185 bin 690 vatandaşımıza ilçe nüfus müdürlüklerine müracaat ederek adres bildiriminde bulunmaları yönünde kurumumuz tarafından SMS yoluyla bilgilendirme yapılmıştır. Vatandaşlarımıza hizmet vermek amacıyla ilçe nüfus müdürlükleri hafta sonu çalışacaktır" bilgisi aktarıldı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.