Nobel ödüllü Prof. Dr. Sancar, "Politika ile iştigal etmeyin, ilimle alakadar olun ve çok çalışkan olun. Biz temel bilimle uğraşmalıyız, teknolojiyle değil, bizim icat yapmaya ihtiyacımız var." ifadelerini kullandı.

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, yeni Türk nesillerinin temel bilimle hemhal olması ve icatlarda bulunmasının çok önemli olduğunu dile getirdi.

TÜRK DÜNYASI İÇİN ÇABALIYORUM

Sancar, Azerbaycan Eğitim Bakanlığının çağrısıyla uçtuğu Bakü'de, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesinde (UNEC) organize edilen "Aziz Sancar-Bir Bilim Adamının Yaşam Öyküsü" başlıklı programda söz aldı.

Nobel’i almasının ardından başına gelenleri dile getiren Sancar, kendisine Türkiye'den ve Azerbaycan'dan ve hatta tüm Türk ülkelerinden gösterilen alakanın kendisini şaşırttığını ifade etti.

Sancar, "Orada bulundum, amacım sadece ders vermek değil, yalnızca kendi adıma ve Türkiye'yi değil, bütün Türk dünyasını temsilen oradayım. Çok iyi bir hazırlık süreci geçirdim ve güzel bir ders sundum. Dersin esnasında, Türk dünyasına karşılık payıma düşen katkıyı yerine getirdiğimi idrak etti." şeklinde açıklamalarda bulundu. Ayrıca, genç nesillere politika yerine ilimle uğraşmalarını tavsiye etti.