Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar liderliğinde geliştirilen çalışmayla, sigaranın DNA'ya verdiği zararın yüksek çözünürlükte haritası çıkarıldı.

Sigaranın DNA'ya uğrattığı zararı ve akciğer kanserine sebep olduğu bilim adamlarınca biliniyordu fakat ABD'de Kuzey Carolina Üniversitesinde Sancar liderliğinde bilim adamları, sigaranın DNA'ya nasıl zarara uğrattığını ortaya koyan bir projeye imza attı.
Aziz Sancar ve elamanları, sigaranın DNA'ya verdiği zararın yüksek çözünürlükte haritasını çıkaran bir yöntem geliştirdi.

Prof. Dr. Sancar, gerçekleştirdiği açıklamada, geliştirdikleri çalışmanın sigara içmenin sağlığa ne kadar zararlı olabileceği konusundaki farkındalığın artmasına yardımcı olması, DNA'daki hasarın onarılması ve ilaç geliştirilmesi açısından önemli olduğunu ifade etti.

Bu tür haritaların sigara sebepşi kanserlerin nasıl ortaya çıktığının, bazı kişilerin sebep kansere karşı daha savunmasız ya da dirençli olduğunun ve kanserin nasıl önleneceğin anlaşılmasına yardımcı olacağını belirten Sancar, sigara içmenin zararlarına ilişkin böylesine kesin deliler sağlanmasının, sigara içenlerin bu kötü alışkanlığı bırakmasına da yardımcı olmasını umut ettiğini kaydetti.Prof.Dr.Aziz Sancar sigara içmenin lanet birşey olduğunu belirtti.