Nobel Barış Ödülü Sahibini Buldu

Nobel Barış Ödülü, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmet Ali'ye takdim edildi.

Nobel Barış Ödülü Sahibini Buldu

Nobel Barış Ödülü, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmet Ali'ye takdim edildi.

Norveç'in başkenti Oslo'daki Nobel Komitesi, 2019 Nobel Barış Ödülü'nün Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmet Ali'ye takdim edildiğini açıkladı. Etiyopya Başbakanı Ali, yıllardır süren çatışmaları bitirerek Eritre ile uzlaçmaya gitmişti.

Nobel Barış Ödülü, bu yıl "Eritre ile sınır çatışmasını çözmede kararlı inisiyatifi, uluslararası iş birliği ve barışa ulaşılmasındaki çabaları" nedeniyle Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmet Ali'ye sunuldu.

Norveç Nobel Komitesi tarafından aktarılan açıklamada, 2019 Nobel Barış Ödülü'nün sahibi Abiy Ahmet Ali'nin, Eritre Devlet Başkanı Isaias Afewerki ile yakın iş birliği içinde Etiyopya ve Eritre arasında uzun süredir devam eden açmazı sona erdirmek için bir barış anlaşmasının ilkelerini hızlı biçimde şekillendirdiği, kararlı inisiyatifi, uluslararası iş birliğine ve barışa ulaşılmasındaki çabaları dolayısıyla bu ödüle layık görüldüğü aktarıldı.

Açıklamada, Ali'nin çabalarının teşvik edilmesi gerektiğine inanıldığı, ödülün barış ve uzlaşı konusundaki önemli çalışmasında Etiyopya Başbakanı Ali'yi güçlendirmesinin ümit edildiği söylendi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR