Başbakan Ahmet Davutoğlu konuşmasında, "Randevu talebinden sonra da geçmişteki gibi saygısız ve tahrik edici açıklamaları sürdürmeleri nedeniyle onları muhattap almam uygun değildi. Siyasette samimiyet ve ciddiyet önemli. Bu randevuyu talep eden Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı. Bana karşı yapılan bir nezaketsizliği içime sindirebilirim, şahsen tevazu gösterebilirim ama beni başbakan seçenlere karşı yapılan saygısızlığıa tevazu göstermem" dedi.

"HDP’den şimdi hesap sorsunlar"

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in "Bölgedeki çatışma halinin halkın temel yaşam hakkından vazgeçtim, nefes alma hakkını, kayıplarını defnetme hakkını tanımadan bizi ziyaret ederse kaçak çayını içer gider" açıklamasıyla da ilgili konuşan Davutoğlu, "Benden hesap soracak niyette olduklarını gösteren açıklamalar yapıyorlar. Hem teröre destek verecekler, hem de başbakana şart koşacaklar. Benim randevuyu iptal etmemin ardından hangi zemine oturduğu belli olmayan DTK’nın açıklamalarını gördünüz. Hani Türkiyelileşeceklerdi? 7 Haziran öncesinde samimiyetsiz açıklamalara inanlar HDP’den şimdi hesap sorsunlar. ‘Bizi Türkiye’yi bölme projesine alet mi ettiniz?‘ desinler. Anayasayı herkesle tartışırım ama hendek ve barikatları kaldırmak için mücadele edenlerin haklı mücadelesini kimseyle tartışmam" diye konuştu.

"Gitsinler kaçak çaylarını kimle istiyorlarsa onla içsinler"

Davutoğlu, "kaçak çay" polemiğiyle ilgili de "Siyasette samimiyetten sonra ciddiyet gelir. Yok çay içecek mişiz yok kaçak çaymış… Gitsinler kaçak çaylarını kimle istiyorlarsa onla içsinler. Ya samimi ve ciddi olurlar, bütün kapılarımız açık olur, ya da hadlerini bildiriz. Bu anayasal düzen içinde HDP siyasi bir parti midir? Öyleyse parti gibi davranacak, yok terör örgütü sözcüsüyse ona göre davranılacak. 2011’de Silvan’da da aynı şeyi yaptılar. Gidip askerlere saldırdılar daha sonra da özerklik tartışmalarını başlattılar. Her seçim sonrası millet yeni ufka yönelirken HDP özerklik tartışmalarına yöneliyor" dedi.