NATO, Türkiye'nin üyeliğinin tartışma konusu olmadığını bildirdi.

NATO'dan yapılan açıklamada, NATO'nun Türkiye'deki darbe girişimi karşısındaki tutumu ve Türkiye'nin NATO üyeliği ile ilgili spekülatif haberlerin basında yer aldığı belirtilerek, ittifakın bu konudaki pozisyonu vurgulandı.

Türkiye'nin, NATO'nun ortak çabalarına önemli katkılarda bulunan değerli bir müttefik olduğu ifade edilen açıklamada, "Nesillerdir görülmeyen bir şekilde en büyük güvenlik sorunlarıyla karşı karşıyayken, Türkiye ittifakın uzlaşmaya dayalı kararlarında tam olarak yer almaktadır. Türkiye'nin NATO üyeliği tartışma konusu değildir" denildi.

İttifakın toplu savunmaya bağlı ve demokrasi, bireysel özgürlük, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkeleri üzerine kurulu olduğu belirtilen açıklamada, "NATO Türkiye'nin sürekli katkılarına güveniyor ve Türkiye de NATO’nun dayanışma ve desteğine güvenebilir" ifadesine yer verildi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in darbe girişimi gecesi ve sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmeler gerçekleştirdiği, darbe girişimini şiddetle kınadığı ve Türkiye'nin demokratik kurumlara olan tam desteğini yinelediği hatırlatıldı.

Genel Sekreterin aynı zamanda seçilmiş Türk hükümetine desteğini ve Türk halkının cesaretine olan saygısını ifade ettiği, darbe girişimi sırasında hayatlarını kaybedenler için de taziyelerini ilettiği belirtildi.

NTV canlı yayınında konuşan NATO Genel Sekreter Yardımcısı Tacan İldem de, Türkiye'nin NATO'nun tüm kararlarında imzası bulunan değerli bir müttefiki olduğunu söyledi.

İldem özetle şu ifadeleri kullandı:

''Bugün yapmış olduğumuz açıklamada da vurgulandığı üzere bir hususu kesin ve açık ortaya koymak istiyorum. Türkiye'nin NATO üyeliği hiçbir şekilde sorgulanmamakta ve NATO'nun gündeminde bulunmamaktadır. Türkiye NATO'nun güvenilir müttefikidir ve bundan sonra da NATO'nun ortak çabalarına katkıda bulunmaya devam edecektir. NATO'nun resmi açıklamalarına itibar edilmeli. Genel sekreterin darbe teşebbüsünün gerçekleştiği gece ki o gece bütün gelişmeleri yakından izledik kendisiyle Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu ile anında bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi ve bu darbe girişimini en kuvvetli ifadelerle kınadığını ve kendisinin seçilmiş Türk hükümetinin yanında olduğunu belirtme imkanını buldu. Görev değişiklikleri nedeniyle NATO faaliyetlerine Türkiye'nin katkısında herhangi bir eksilme ya da aksama mevcut değildir.''