NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel'deki NATO Savunma Bakanları Toplantısı'ndan sonra basın mensuplarının sorularını cevapladı.

NATO'nun savunma gücünü yükseltmek için yeni bir Siber Operasyon Merkezi kurulacağını ifade eden Stoltenberg, NATO üyesi ülkelerin savunma bakanlarının verilen kararların uygulanması için Haziran ayında bir araya geleceğini belirtti.

NATO’nun terörle mücadeleye çeşitli şekillerde katkıda bulunduğunu açıklayan Stoltenberg, “DEAŞ’a karşı savaşan küresel koalisyon üyesiyiz ve Afganistan’da terörle mücadele için bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

Kuzey Suriye’de NATO’nun olmadığını belirten Stoltenberg, Türkiye'nin bazı meşru güvenlik endişeleri olduğunu dile getirdi. Stoltenberg, hiçbir NATO ülkesinin Türkiye kadar terör mağduru olmadığını ve Türkiye’nin binlerce mülteciye ev sahipliğinde bulunduğunu ifade ederek, “Ancak Türkiye'nin buna orantılı ve ölçülü bir şekilde karşılık vermesini bekliyoruz” dedi.

Kuzey Suriye’deki gelişmeler hakkında Türkiye ve ABD’nin iletişim halinde olduğunu hatırlatan Stoltenberg, “Türkiye, NATO müttefiklerini Zeytin Dalı Harekatı hakkında bilgilendirdi ve Türkiye'nin NATO müttefiklerine Kuzey Suriye'deki operasyon hakkında bilgi vermeye devam etmesini bekliyorum” dedi.

Soltenberg, Türkiye’nin Rusya’dan alacağı S-400 füzelerine yönelik, bu füze sisteminin NATO savunma sistemiyle tam olarak uyuşmayacağını ifade etti.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.