NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in, Alman milletvekillerinin Konya'da yer alan Alman askerlerini ziyaretine dair bir teklif sunduğu açıklandı.

NATO Sözcü Vekili Piers Cazalet, verdiği demeçte, Stoltenberg'in NATO kapsamında bir parlamenter grubunun Konya üssünü ziyaret etmesi önerisinde bulunduğunu kaydetti.

Cazalet, bunun için Stoltenberg'in Alman ve Türk hükümet temsilcileriyle temasa geçtiğini belirterek, herkes için kabul edilebilir bir çözüme en kısa sürede ulaşmayı umut ettiklerini aktardı.

"TEKLİFİ MEMNUNİYETLE KARŞILADIK"


Alman Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri Meclis Grubu Savunma Politikaları Sözcüsü Henning Otte de yazılı açıklamasında, Stoltenberg'in teklifini memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Otte, Stoltenberg'in inisiyatifiyle milletvekillerin NATO üslerini ziyaretine dair hususun ortaklar arasında tümüyle çözülmesini ümit ettiğini aktardı.

"NATO ve TÜRKİYE ARASINDAKİ BİR KONU"


Yeşiller Partisi Meclis Grubu Eşbaşkanı Katrin Göring-Eckardt da Alman Haber Ajansına (DPA) yaptığı açıklamada, böyle bir ziyaretin NATO dahilinde yapılmasını doğru bulduğunu ifade ederek, "Bu, Almanya ile Türkiye arasındaki ikili bir konu değil, NATO ve Türkiye arasındaki bir konudur." sözlerini dile getirdi.

Alman makamlardan, Almanya Federal Meclisinin Savunma Komisyonu üyelerinin 17 Temmuz'da, NATO kapsamında Konya üssünde bulunan Alman askerlerini ziyaret etmek istediği ancak Türkiye'nin bu ziyaretin ertelenmesini istediği bildirilmişti.