24 ve 25 Mayıs tarihlerinde Brüksel'de yapılan NATO zirvesinde, gelecek zirveye liderlik yapmak isteyen Türkiye’nin Fransa ve Almanya tarafından kabul görmediği yönündeki söylentilere dair NATO tarafından bir açıklama geldi.

NATO Sözcü Vekili Cazalet "Türkiye son NATO zirvesinmde bir sonraki zirveye liderlik yapmaya hazır olduğunu duyurdu. Fakat davet sadece gelecek yılı ilgilendirmiyordu” diyerek, 2018'deki zirvenin Brüksel'de gerçekleşmesi konusunda kesin bir karar olmadığını vurguladı.

NATO sözcü vekili Cazalet, Türkiye'nin teklifinin reddedilip edilmeyeceği konusunda kesin cevap vermekten kaçınarak "Zirve Brüksel'deki yeni NATO merkezinde yapılabilir. Fakat bu diğer seçenekler değerlendirilmeyecek anlamına gelmez” dedi.

ALMANLARIN ART NİYETLİ OLDUĞU KENDİ BASINLARI TARAFINDAN TEYİT EDİLDİ:

Türkiye - Almanya arasındaki İncirlik meselesi zirve konusuna da sıçradı. Alman basınında yer alan bir habere göre, Almanya ve Fransa'nın da aralarında olduğu bazı Avrupa Birliği ülkeleri 2018 yılındaki Zirve’nin Türkiye'de yapılmasını istemediğini yazdı.

ALMANLARDAN İLİŞKİLERİN GELECEĞİNE DAİR YORUM:

Alman L.Schulz ise "Türkiye ile Almanya ilişkisi daha da kötüleşebilir mi?" sorusuna cevap olarak: "Daha kötü olabilir. Fakat insan ne kadar kötü olacağını düşünmek istemiyor. Anlaşamadığımız konular uzun. Siyasi negatif söylemler epeydir yüksek sesle söyleniyor” dedi.