Amerikanın Sesi'nde Mehtap Çolak Yılmaz'ın haberine göre; Norfolk'daki NATO Eğitim Komutanlığı sözcüsü Jay Paxton Amerikan NPR Radyosu'na yazılı bir açıklama yaparak Mustafa Zeki Uğurlu'nun NATO Müttefik Dönüşüm Komutanlığı'ndaki görevinin 5 Ağustos tarihinde sona erdiğini, 16 Ağustos tarihi itibarıyla da Uğurlu'nun görevini Tümamiral Önder Çelebi'nin devralacağını belirtti.
 
Paxton şöyle devam etti: "Türkiye'nin NATO askeri yetkililerini, belirli sayıda askeri personelin görev devir teslimi yapacağını bildirdiğini ve bu değişimin NATO misyonuna ve NATO önderliğindeki operasyonlarına etkisi olmamıştır. Daha ayrıntılı bilgi için Türk yetkililere başvurmanızı öneririz."
 
ABD Dışişleri: ‘Sığınma taleplerini ele almıyoruz'
NATO Üssü'nde görevli Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu'nun sığınma talebinde bulunduğu iddiası ABD Dışişleri Bakanlığı'nın günlük basın brifinginde de gündeme geldi. Sözcü Elizabeth Trudeau, "Amerika Dışişleri Bakanlığı sığınma taleplerini ele alan ve inceleyen kurum değildir. Bu konuda yorum da yapamayız" diyerek bu konuların Vatandaşlık ve Göçmenlik Dairesi'nce ele alındığını söyledi.
 
Vatandaşlık ve Göçmenlik Dairesi: ‘Bilgi veremeyiz'
Amerika'nın Sesi'nin ulaştığı Amerika Savunma Bakanlığı Pentagon yetkilileri ise, "Amerikan Ordusu'nun yetkilileri sığınma ve başvurusunu kabul etme veya reddetme yetkisine sahip değildir" diyerek, sığınma başvurularının Amerika İç Güvenlik Bakanlığı'na bağlı Vatandaşlık ve Göçmenlik Dairesi tarafından ele alındığını belirtti.
 
ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Dairesi sözcüsü Steve Blando ise NPR radyosuna yaptığı açıklamada, "Herhangi spesifik bir sığınma talebi hakkında bilgi veremeyiz, yorumda bulunamayız" ifadelerini kullandı.