Afganistan'ın başkenti Kabil yakınlarındaki Parvan iline ait ve ABD'nin en büyük hava üssü Bagram'da, NATO konvoyuna karşı bomba yüklü araçla saldırı gerçekleştirdi.

Bagram Kaymakamı Abdul Şukur Kuddusi, intihar eylemcisinin, bomba yüklü araçla Bagram üssü yakınlarında NATO konvoyunu hedef aldığını belirtti.

Saldırıda 3 sivilin yaralandığını ifade eden Kuddusi, yabancı askerlerden can kaybı olup olmadığının henüz bilinmediğini söyledi.

Saldırıyı üstlenen Taliban ise olayda çok sayıda yabancı askerin öldüğünü iddia etti.

NATO'dan konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Daha önce de Amerikan askerleri hedef alındı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Afganistan’ın Kandahar ilinde Taliban’ın üstlendiği bir intihar saldırısında iki ABD askerinin öldüğünü açıkladı.

Pentagon Afganistan Masası Sözcüsü Adam Stump, AA muhabirine verdiği demeçte, Kandahar'da NATO konvoyuna düzenlenen intihar saldırısında 2 Amerikan askerinin öldüğünü belirtti.

ABD'nin Afganistan Kuvvet Komutanlığından ayrıntılı açıklamanın yapılacağını ifade eden Stump, konvoyda başka ölen ya da yaralanan olup olmadığına dair bilgi vermedi.

Taliban’ın üstlendiği saldırıda iki ABD askerinin haricinde 15 askerin daha öldüğü iddia ediliyor.

SALDIRILAR DEVAM EDİYOR

Afganistan'dabombalı saldırılar devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde camiye bir saldırı düzenlenmiş ve onlarca kişi hayatını kaybetmişti.

Afganistan'ın Herat kentinde, bir camide meydana gelen patlamada, ilk bilgilere göre 20 kişi öldü.


Herat kentindeki Jawadya Camii'nin girişinde meydana gelen patlamada, en az 20 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı. Güvenlik yetkilileri, patlamanın bombalı araç saldırısı sonucu olduğunu, ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe duyulduğunu söyledi.