Silivri’de 2014 senesinde açılan Deprem İzleme İstasyonu’na konulan yeni sensörlerle olası yer hareketlerinin bundan böyle NASA aracılığı ile de izlenebilecek.

Yıkıcı olan 6’dan büyük yer hareketlerinin haftalar öncesinde değişimlerini takip ederek büyük depremlerden önce halkın hazırlıklı olmasını sağlamak hedefiyle, Doğa Hareketlerini Araştırma Derneği (DOHAD) ortaklığı ile İstanbul’da Deprem İzleme İstasyonu’nlarının kurulmasına 2014 senesinde Silivri’de başlanmıştı. Merkezi NASA Ames’de olan GeoCosmo Bilim ve Araştırma Vakfı, Silivri Belediyesi ve DOHAD ortaklığıyla Silivri’de bulunan deprem tahmin istasyonuna yeni sensörler ekleyerek, dünyada ilk olduğu açıklanan Deprem Kestirim İstasyonu’nu faaliyete geçirdi. Bugün yapılan açılış ve tanıtım programına; Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Jeofizik Uzmanı Yard.Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu, Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) Başkanı Fuat Agalday ve Başkan Yardımcısı Özden Işık, GeoCosmo Araştırma Merkezi Vakfı’nın Başkan Yardımcısı Fransız asıllı Türk vatandaşı Ronald Karel katıldı.

ÖNCEDEN TESPİT EDEBİLECEK

Belediye Başkanı Özcan Işıklar, bu proje ile dünyada ilk kez bu kadar ayrıntılı ve kapsamlı depremi 2- 3 ay önceden haber verebilecek bir istasyonun açılışını yaptıklarını belirterek, şöyle dedi: “NASA’yla birlikte iş birliği yaparak İstanbul Teknik Üniversitesi’nin, DOHAD Derneği’nin çok önemli çalışmalarının burada gözlemleyeceğiz.  Türkiye için büyük bir çalışma, büyük bir buluş, büyük bir bilgi birikiminin vardığı son nokta. Depremle yaşamış, teknolojisi gelişmiş Japonya’da bile olamayan, dünyada sadece bir tane ve tek örneği bulunan, depremi önceden 2-3 ay önceden tespit edebilecek teknoloji Türkiye’de hayata geçmiş bulunuyor.