Güçlü Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve Özgür Suriye Ordusu’nun, Afrin Telrıfat taşrasında ülkemize tehdit oluşturmakta olan hain terör örgütü PKK’nın yan kolu PYD’ye karşı olan sınır hatlarında tank ve topçu birliği konuşlandırdı. PYD’ye yönelik olası operasyonlar amacıyla Arap ve Türkmenlerin oluşturduğu 4 bin kişilik gücün ellerinin tetikte olduğu bildirildi. Sınır hattında Türkiye tarafında askeri hareketlilik yükselirken, TSK namlularını PYD’ye çevirdi. PYD kontrol noktalarında ve mevzilerinde keşif uçakları ayrıca İnsansız Hava Araçlarıyla 24 saat izlenmekte. Azez’in batısına denk gelen Maranez ve Telrıfat Minnag dolaylarında aralıklı olarak Özgür Suriye Ordusu ve PYD arasında çatışma yaşanmakta, PYD’nin silahlı kanadı olan YPG’nin taciz atışında karşılık olarak Türk topçularının angajman kuralı doğrultusunda YPG mevzilerini ateş altına alıyor.

ÖZGÜR SURİYE ORDUSU TAKVİYESİ DEVAM EDİYOR

PYD alanın içinde kuşatma için hazırlanan Özgür Suriye Ordusu komutanlarından bir araya gelerek değerlendirme yapmış olduğu ifade edilmekte. Stratejik noktalarda sevki tamamlanan Özgür Suriye Ordusu birliklerinin de kamyon, cip, arazi aracı ve otomobillerle takviyesinin yapıldığı, araçlar için Azez ve Mare kırsalında ulaşımının sağlandığı söz ediliyor.

PYD KORKTU

Bu sırada sınırda konuşlanmış olan mehmetçiğin canlılığı terör örgütü PYD’yi tedirgin etmekten geri kalmıyor. Afrin ve Kobani koridoru için bitirmek istemekte olan PYD’nin, Afrin’in Türkiye sınırına yakın noktalara tüneller kazmasıyla ağır silahlar yerleştirmekte.