Gazeteciler Lau Hon Meng, Mok Choy Lin ve Aung Naing Soe drone ile Myanmar parlamentosuna yakın bir bölgede çekim yaparken polis tarafından gözaltına alındı.

"DRONE İLE İZİNSİZ ÇEKİM" İDDİASI

Myanmarlı yetkililer ekibin drone ile çekim yapmak için izinlerinin olmadığını belirtti. Gözaltına alınanlar arasında ekibin sürücüsü de bulunuyor.

Vizelerinde her hangi bir sorun bulunmayan gazetecilerin sorgusu hala devam ediyor. TRT WORLD yetkilileri gazetecilerin serbest bırakılması için gerekli girişimlerde bulunduklarını ifade etti.

MYANMAR'DA YAŞANAN KATLİAM

Myanmar'ın Arakan bölgesinde yüzlerce Müslüman, Budist çetelerin saldırıları sonucu hayatını kaybetti, yaklaşık 600 bini ise komşu ülke Bangladeş’e sığınmak zorunda kaldı.

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, uluslararası toplumdan yapılmış olan tüm çağrılara rağmen Myanmar hükümetinin hala BM ve ilgili yardım kuruluşlarının Arakan'a girişine izin vermediğini açıkladı.

Öte yandan Katliamdan kurtulup sınırı geçenlerin sayısının 370 bini bulduğu bölgede, Naf Nehri'ni aşamayanlar hayatını kaybediyor.

Myanmar'da ordu birlikleri ve sivil işbirlikçilerinin giriştiği katliamlardan kaçarak Bangladeş'e ulaşmaya çalışan Arakanlı Müslümanlar, sınırdaki Naf Nehri'ni geçmek zorunda bırakıldı. Derme çatma teknelerle veya yüzerek nehri aşmayı deneyen Arakanlı Müslümanların birçoğu Naf Nehri'nde öldü. 

ZİYARET İPTAL

Katliamları durdurmadığı için dünya çapında tepkilere neden olan Myanmar lideri Aung San Suu Çii ise, New York'ta bu ay toplanacak Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'na katılmayacağını duyurdu.

Öte yandan Nobel Barış Ödülü Komitesi, 1991 senesinde Nobel Barış Ödülü alan Aung San Suu Çii'nin ödülünün geri alınmayacağını açıkladı.

Batılıların riyakâr ve ikiyüzlü siyasi politikaları devam etmekte. Milyonların katili olan Myanmar Devlet Başkanı Aung San Suu Kyi Nobel Barış ödülü verilmişti. Bu ödül batılıların riyakâr siyasi politikalarını ve Nobel Barış ödülünün tamamen tiyatrodan oluştuğunu gözler önüne sermektedir.

MİLYONLARIN KATİLİ MYANMAR DEVLET BAŞKANI AUNGSAN SUU KYİ'YE NOBEL VERDİLER

Batılı sömürgeci kan emiciler Arakan'daki Müslümanlara işkenceler edip onları vahşice yakan bu şahıssa Nobel Barış Ödülünü reva görmüşlerdi.