Musul'da Halkın DEAŞ'tan Kaçış Acısı!

Terör örgütü DEAŞ'la ordu kuvetleri arasındaki şiddetli çatışmaların yaşandığı Eski Musul'dan son 24 saatte 500 sivil daha tahliye edildi.

Musul'da Halkın DEAŞ'tan Kaçış Acısı!

Terör örgütünün etkisinin birkaç mahalleyle sınırlı olduğu bölgenin dar sokaklarında silah sesleri durmaksızın devam ederken patlamalar sebebiyle zaman zaman gökyüzünü duman sarıyor.

Bölge sakinleri kendi olanakları ya da güvenlik ekiplerinin yardımıyla kurtarılmış bölgelere gönderilirken, DEAŞ'ın denetimi altındaki mahallelerde ise hala on binlerce sivilin evlerinde mahsur kaldığı belirtiliyor.


Irak ordusunda görev yapan albay Ahmed Haşim, sivillerin bölgeden kaçışları esnasında büyük riskleri göze aldığını aktararak, "Eski Musul'un, Meydan ve Faruk mahallelerinden son 24 saat içinde kurtarılmış alanlara hemen hemen 500 sivil tahliye edildi." ifadelerini kullandı.

Çok sayıda sivilin, tahliye esnasında örgütün keskin nişancılarının açtığı ateş, yere döşenen mayınlar veya savaş uçaklarının gerçekleştirdiği saldırılar sebebiyle yaralandığını anlatan Haşim, son 24 saatte kurtarılan sivillerin 140'nın yaralı olduğunu belirtti.

ESARET ALTINDAKİ SİVİLLERİN YAŞAM MÜCADELESİ


Bölgeden çıkmayı başaran siviller, mahsur kaldıkları zamanı ölüm-kalım savaşına benzeterek, aylarca günde sadece bir öğün yemek yediklerini, zor şartlarda ulaştıkları suyu ise çocuklarına damla damla verdiklerini söylüyor.


"ÇOCUĞUM AÇLIKTAN ÖLDÜ"


Faruk Mahallesi'nden kaçan 4 çocuk annesi Aliye Ahmed, bölgeden kurtulduğuna çok da sevinemediğini belirterek, "Kurtarılmadan evvel 12 yaşındaki engelli kızım Ula az beslenme nedeniyle hayata gözlerini yumdu. Çocuğum açlıktan öldü." diye konuştu.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri