Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Murat Karayılan'ın Koruması: Örgüt Tükenme Noktasına Geldi

İran sınırından kaçak olarak Türkiye'ye geçmeye çalışırken, Van İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından yakalanan, PKK'nın elebaşı Murat Karayılan'ın koruması Şahabettin Toprak, örgütün tükenme noktasına geldiğini söyledi.

Murat Karayılan'ın Koruması: Örgüt Tükenme Noktasına Geldi

Murat Karayılan'ın Koruması: Örgüt Tükenme Noktasına Geldi

İran'dan Türkiye'ye 9 Mart tarihinde kaçak olarak girmeye çalışan terör örgütü PKK'nın elebaşlarından olan Murat Karayılan'ın koruması 'Abdurrahman' kod adlı terörist Şahabettin Toprak, Van'da yakalandı. İl Jandarma Komutanlığı ve MİT tarafından yapılan operasyonda ayrıca, 'Kürdistan' kod adlı Meryem Dündar da yakalandı. 

DHA'nın haberine göre, 1999 yılında Mardin'den terör örgütü PKK'ya katılan terörist Şahabettin Toprak, 3 ay Gabar'da kaldığı, terörist elebaşı Murat Karayılan'la 2003 yılında Kandil'de bir örgüt hastanesinde tedavi görürken tanıştı. Karayılan, tedavisinden sonra örgüt üyesi Toprak'ı yanına aldı. Koruması ve günlük işlerinde hizmetli olarak çalıştırdı. 2006 yılında terör eğitimi alan teröristin, Karayılan'ın talimatıyla 'Kandil Belediye Başkan Yardımcısı' olduğu belirtildi. Terörist Toprak ifadesinde, Karayılan'ın kendisine sözde Kandil Belediye binasının yapım görevini verdiğini, 2009 yılında da bina yapımı bitince yollardan sorumlu belediye başkan yardımcısı görevine getirildiğini söylediği öğrenildi.

SIĞINAKLARIN YERİNİ BİLİYOR

Ayrıca, terörist Toprak'ın örgüte katılmadan önce kepçe operatörlüğü yaptığı için Kandil bölgesinde bulunan köy yollarının, evlerinin, teröristlerin kullandığı malzeme, erzak, silah depoları ve barınakların yapımı faaliyetlerini yürüttüğü kaydedildi. Terörist Toprak'ın Kandil'deki sığınak, silah ve malzeme depolarının yerini bildiği de ifade edildi. Terörist Şahabettin Toprak'ın okuma yazması olmadığı halde, kepçe operatörlüğü yapmış olması nedeniyle örgüt içinde "mühendis" adıyla anıldığını belirtildi. Terörist Toprak'ın, sorumluluğu altında belediye personeli ve araçlarının da olduğu, bunları yönlendirdiği de soruşturma dosyasında yer aldı.

ÖRGÜT TÜKENME NOKTASINA GELDİ

Örgütün tükenme noktasına geldiğini belirten terörist, Kandil'de bazı gazetecilerin de katıldığı toplantılar yapıldığını fakat tükenişe engel olunamadığını anlattı. Toprak, Irak ve Suriye'de birçok teröristin ya intihar ettiğini ya da infaz edildiğini gördüğünü belirtti ve örgütten kaçanların güvenlik güçlerine sığınmaya başladığını anlattı. Tepedeki teröristlere yakın olduğu için her şeyi gördüğünü söyleyen PKK'lı terörist Şahabettin Toprak'ın elebaşlarının bile gelecek ile ilgili vaatte bulunamadığını anlattığı belirtildi.

AVRUPA'YA GİTME PLANI YAPTI

Terörist Toprak'ın, örgütün sağlık işlerinde bitkisel ilaç yapımında çalıştırdığı 'Kürdistan' kod adlı Meryem Dündar ile evlenme kararı aldıktan sonra, 6 Mart 2017'de birlikte örgütten kaçarak Erbil'e gittikleri belirtildi. Erbil'e gittikten sonra evlenen teröristlerin burada sivil hayata karıştıkları öğrenildi. Karısı olan terör örgütü üyesi Meryem Dündar'ın düşük yapması sonrası hastanede virüs kapması nedeniyle tedavisi için Avrupa'ya gitme planı yapan terörist Toprak, mültecilere kapıların açılmasından faydalanmayı planladı. Ancak teröristlerin irtibat kurduğu Irak'taki kaçakçılar daha sonra İran üzerinden Türkiye'ye kaçak geçmeleri şeklinde planı değiştirdi. Bu noktada İl Jandarma Komutanlığı ve MİT'in istihbari çalışmaları ve başarılı operasyonuyla teröristler Şahabettin Toprak ve Meryem Dündar'ın İran'dan Van'ın Saray ilçesine geçmeye çalıştıkları sırada yakalandı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR