Gençlik ve Spor Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İHH ortaklığıyla Sosyal Doku Vakfı Onursal Başkanı İlahiyatçı Yazar Nurettin Yıldız’ın Sinop ve Ayancık ilçelerinde vereceği konferans bir grubun çirkin saldırıları nedeniyle iptal edildi. 

Yaşananların ardından bir açıklama yapan Yıldız; "Şahsımız açısından üzücü ve esef verici olarak görmüyorum. Genç kardeşlerimizle buluşacaktık. Burada buluşmak nasip değilmiş. Rabbimden bizim ve dinleyecek genç kardeşlerimiz açısından da niyetlerimizi kabul buyursun.
 
İnşallah bürokraside ki hantallık ve idarecilerin, bilhassa valilik ve kaymakamlığın yanlışlarını ve ihmallerini düzelttikten sonra inşallah ilk fırsatta Sinop'a geleceğiz. Gerekirse köy köy Sinop'u doyacağız. Yılmadık, hiç bir zaman yılmayı düşünmüyoruz. Kardeşlerimize zarar gelmesin, niyeti kötü olanlar yanlış bir iş yapmasın, biz vesile olmayalım diye  meseleyi uzatmadan geri dönüyoruz. Köy köy dolaşmak üzere geri döneceğiz" dedi.
 
Yıldız bugün de internet üzerinden bir takipçisinin yazdığı ''Bugün Sosyal Doku sayfasında, cami sohbetlerine ara verdiğinizi okudum. Benim tek korkum ilmin yavaşlamasıdır. İlmin kesintiye uğramasından, geçici bile olsa sizin ilminizden istifade edememekten Rabbime sığınırım..''şeklindeki ifadelere şöyle yanıt verdi.