2015 senesinin Nisan ayından bu yana Cumhuriyet gazetesinde haftada iki gün köşe yazısı kaleme alan Nuray Mert'in yazıları sona erdi.

Nuray Mert'e karar Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç tarafından gönderildi. Geçen hafta müftülere nikah yetkisiyle alakalı bir yazı kaleme alan Mert, okuyucu kitlesinin tepkisiyle karşı karşıya kalmıştı.

MÜFTÜYE NİKAH YETKİSİ

Nuray Mert, ''Evliliğe ilişkin hukuki tablo değişmediği halde nikâh kıyan memurun din görevlisi olması niye mesele olur?'' sorusunu yöneltmişti.

HÜRRİYET DE AKİF BEKİ'NİN YAZILARINA SON VERDİ

Bir ayrılık haberi de Hürriyet gazetesinden geldi. Hürriyet yönetimi 2013 yılından bu yana haftada 3 gün gazetede yazan Akif Beki'nin yazılarına son verdi.

Hürriyet yönetiminin Akif Beki ile yollarını ayırmasında, Diyanet İşleri Başkanlığı görevinden ayrılan Mehmet Görmez'e destek verdiği son yazıları etkili oldu.

Daha önce camilerde nikah tartışması yaşanmış ve bu tartışamalara hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş son noktayı koymuştu.

Kurtulmuş'un sözleri şu şekilde:

CAMİDE NİKAH KIYILAMAZ

Bunun laikliğe aykırı bir tarafı kesinlikle mevzu bahis değildir. Yasalarımız zaten buna engeldir. İnsanları müftülüklerde resmi nikah kıymaya zorlamamaktadır, yani bir alternatif ilave etmektedir. Vatandaşların tercihine bırakmaktadır, isteyen nikahını istediği yerde kıydırabilecektir. Bazıları, ‘Camilerde nikah kıyılacak’ falan diyor. Evlendirme yönetmeliği var. Orada mabetlerde nikah kıyılamayacağına dair çok açık kural, hüküm var. Yani bu işler şeffaf olacak, kurallı olacak, açık olacak.