İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın sürdürdüğü soruşturma çerçevesinde Kaynak Holding'den ele geçirilen dijital verilerde polis önemli bir detaya ulaştı. Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü birimi FETÖ'ye finans şebekesini çökertmek için Kaynak Holding'e operasyon yapmıştı. Operasyonlarda 30 kişi tutuklanmıştı.

KONTROL AMAÇLI İKİNCİ EŞLEŞME

Polisin gerçekleştirdiği araştırmada, FETÖ'nün gizli haberleşme uygulaması ByLock'un kurulması için gerekli olan yazılımın bulunduğu bunun dışında şifreleme işlerinde kullanılan başka bir program olduğunu belirledi. Yapılan yazışma ve mail trafiğini incelemeye alan polis, örgüt üyelerine kullandıkları ByLock'u hangi şifreler ile kullanılacaklarını, kiminle eşleşeceklerini aktarldığını ortaya çıkarttı. Kaynak Holding içindeki operatörlerinin şifre verdikleri, ByLock kullanıcısını kontrol amaçlı ikinci bir kişiyle eşleştiği de tespit edildi. Elde edilen verilen de kullanıcıların ByLock şifrelerinin Kaynak Holding tarafından dağıtıldığı ortaya çıktı.

NACİ TOSUN'A DA PAROLA VERİLMİŞ

Polisin incelemesinde dijital verilerde şifre verilen kişilerden birinin de seneler boyunca FETÖ'nün maliyecisi olarak bilinen, çeşitli imamlık görevlerinde bulunan ve son olarak Kaynak Holding'in yönetim kurul başkanı olan Naci Tosun olduğu belirlendi. Tosun'a verilen şifre ile iletişimde olacağı kişiler ile eşleştirildiği tespit edildi. Tosun şirketten aldığı paralar ile Güney Afrika'ya kaçmıştı.

CV'LERE BİLE İŞLEMİŞLER

İncelemelerde, arşivde tutulan CV'lerde FETÖ'cülerin kullandıkları telefon uygulmalarının da yazılı olduğu belirlendi. Verilerde M.U isimli örgüt üyesinin CV'sinde kullandığı programlar bölümüne" Kakao ve ByLock" yazıldığı görüldü.