2013 senesinde Mısır'da devletin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi'yi askeri darbe ile yerinden ederek idarede demir yumruk teşkil eden Sisi'nin, Katar'a karşı tatbik edilen ambargoların Türkiye'ye de yansıtılması çağrısında bulunduğu bilgisi paylaşılıyor. Sisi'nin "Ankara, Doha'ya yardım etmekten vazgeçene değin boykota katılalım” şeklindeki ifadeler sarf ettiği dile getiriliyor.

Mısır’da askeri darbenin gerçekleşmesi neticesinde idareye el koyan Sisi, Körfez devletleri ile beraber Katar’a karşı giriştikleri diplomatik ambargo kapsamında Türkiye’nin de bulundurulması önerisini sunup bu yönde diğer devletlere çağrıda bulunduğu yönünde haberler söz konusu ifade ediliyor.

DARBECİNİN ÖNERİSİNE KİMSE İTİBAR ETMEDİ

New Arab'da isimli medya organında yer alan habere göre, Sisi Körfez’deki yöneticilere Türkiye’nin Katar’a sunduğu yardımı sonlandırana değin, Ankara’yı da bu boykot uygulamasına katma tavsiyesinde bulunduğu söyleniyor. Sisi, bunun Doha’nın iyice sıkışmasına neden olması açısından da müspet yönde bir karar olduğunu iddia ediyor.

Mısırlı kaynaklar Sisi’nin bir önceki hafta Kahire’de Bahreyn Kralı el-Halife ile arasında geçen diyalog sırasında bu meseleyi aralarında tartıştıkları aktarılıyor.

Sisi’nin sunduğu öneriye ilişkin hiçbir devletten herhangi bir karşılık gelmediği dile getiriliyor.