Mısır'da 2014 senesinde bir yargıcın korumasının öldürülmesi suçlamasıyla gözaltına alınan, suçlamaları kabul etmemelerine rağmen haklarında idam cezası çıakrılan 6 gencin Cumhurbaşkanı onayladığı takdirde ramazan ayının sonrasında idam edileceği ifade ediliyor.

Mısır'da Abdulfettah es-Sisi yönetimine karşı barışçıl etkinlikler yürüten muhalif aktivist gençlere, "güvenlik güçleri aleyhinde terör eylemleri ilanı yapma, hücre evi kurma, patlayıcı ve silah temin etme" gibi değişik birçok suçlama da yöneltildi.

Sanıklar ve avukatları tarafından suçlamalar kabul edilmemesine karşın verilen kararın geçerli olduğu ve "idamın yapılabileceği" kamuoyuna ilan edildi.


"KAYITLARA RAĞMEN İDAM CEZASINA ÇARPTIRILDILAR"


Yaşları 23 ile 30 arasında değişen Halid Rıfat, İbrahim Yahya, Ahmed el-Velid, Abdurrahman Muhammed, Basim Muhsin ve Mahmud Memduh'un avukatı, gençlerin "kamera kayıtları olmasına" karşın idam cezasına çarptırıldığını ifadde etti.

Mısırlı gençlerin aileleri de insan hakları örgütlerine çocuklarının maruz kaldığı "tüyler ürpertici" uygulamaları aktardı.

Ailelerin insan hakları örgütlerine aktardığı bilgilere göre, gençlere işkence yapılıyor, cinayeti itiraf etmemeleri halinde yakınlarına tecavüz edileceği tehdidinde bulunuluyor.

BM: CEZA İNFAZ EDİLMESİN


İdam cezasının kesinleştiği 7 Haziran'dan bu güne her an "kararın uygulanacağı" psikolojisiyle yaşamak zorunda kalan gençlere, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinden (OHCHR) destek geldi.

Davanın uluslararası boyut kazanmasından sonra OHCHR, dün yaptığı açıklamayla idam cezasın verilen 6 genç hakkındaki hükmün infaz edilmemesi çağrısında bulundu.