Milyonların Maaşı Ocak Ayında Değişiyor

Türkiye'de 80 milyonun maaşı yılbaşı ile birlikte değişecek. Maaşlarda beklenen zamlar herkesin hayatını etkileyecek.

Türkiye'de Ocak ayı her çalışan için zam ayı olarak tanınıyor. Bu ay belirlenen asgari ücret ise çoğunluğun hayatını etkiliyor. Bu sene de Ocak ayı ile beraber hem kamuda hem emeklilere çeşitli zamlar uygulanacak. Yeni asgari ücretle beraber ödemeler ve gelirler de yükselecek.

ASGARİ ÜCRET YÜZDE 10 YÜKSELEBİLİR

Ortalama 20 milyon çalışanın yarısı asgari ücretli. Ocak ayı ile beraber asgari ücrette de bir takım değişiklikler yaşanacak. Bu sene uygulanan 1.404,6 TL'lik asgari ücretin en az yüzde 10 yükselmesi bekleniyor. Bu durumda net asgari ücret 1.550 TL'ye yaklaşmış olacak.

MEMURA ZAM

Toplu sözleşmede varılan karar gereği memur maaşları bu Ocak ayında yüzde 4 yükselecek. Maaşlarda 108 ile 417 lira arasında artış meydana gelecek. En düşük memur maaşı 2 bin 829 liraya ulaşacak. Enflasyon farkı da ilave edilecek. Aralık enflasyonu sıfır bile çıksa memurlar 0. 97 oranında fark alacak. Memur emeklileri ise yüzde 4 toplu sözleşme zammı ile beraber yine yüzde 1'e yakın fark alacak. En düşük memur emeklisi maaşı bin 945 liraya çıkacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri için de şu anda 5 aylık enflasyona göre yüzde 4.97 oranında zam görülüyor. Bu oran yüzde 5’den de artabilir.
2000 öncesi emekli olan bir SSK'lının en düşük maaşı 1.558 liraya yükselecek. Buna artı olarak alınan yüzde 4'lük ek ödeme de zamla beraber artış yalanacak.

Asgari ücretteki artış evlilik durumu ve çocuk sayısına göre verilen Asgari Geçim İndirimi'ni (AGİ) çıkaracak. Yeni Asır'dan Faruk Erdem'in yazısına göre, asgari ücretteki artışla beraber bekar bir işçinin AGİ'si 150 liraya yaklaşacak.

İŞSİZLİK MAAŞINA ZAM

İşsizlerin aldığı maaşlarda da değişiklikler olacak. İşsizlik maaşı son 4 aylık ortalama brüt kazancın yüzde 40'ı oluyor. Lakin bağlanacak maaş, brüt asgari ücretin yüzde 80'ini geçemiyor. Bu sene işsizlere ayda en az 705 lira 60 kuruş, en çok da bin 411 lira 20 kuruş veriliyor. Asgari ücretteki artışla bu tutarlar yükselecek. İşsizlik maaşının 1.500 lirayı geçmesi tahmin ediliyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR