Sağlık çalışanlarına saldırıya verilen cezaları yükselten, sağlık sektöründe düzenlemeler içeren Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda kabul edildi. Teklif yasalaşırsa sağlık çalışanlarına ilişkin saldırı tutuklama sebebi olarak görülecek.

TÜTÜN ÜRÜNLERİ HAKKINDA YENİ DÜZENLEME

Televizyonda yayınlanan programlarda, filmlerde, dizilerde, müzik kliplerinde, reklam ve tanıtım filmlerinde, sinema ve tiyatrolarda gösterilen eserlerde, internet, topluma açık olan sosyal medya ve benzeri ortamlarda tütün ürünlerinin kullanımı yasaklandı ve görüntüleri de kulanılamayacak.

Sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde ve üniversite yerleşkelerinde tütün ürünleri satılmayacak.

Tütün ürünleri paketleri ile nargile şişelerinin üzerine, zararlarını ifade eden resimli ve Türkçe yazılı uyarı veya mesajların konulacağı alan, yüzde 65'den yüzde 85'e yükselecek. Bütün tütün ürünlerinin üzerindeki yazı ve şekiller aynı olacak.

Türkiye'de üretilen veya ithal edilen tütün ürünleri; markanın yazım şekli, yazı karakteri, punto boyutu, paket üzerindeki konumu, paketlerin rengi, diğer yazı, ibare ve şekiller dahil olmak üzere, aynı şekilde tasarlanan düz ve standart paket biçiminde piyasaya sürülecek.

SİGARA PAKETLERİNİN ÜZERİNDE MARKANIN LOGOSU BULUNMAYACAK

Marka, paketin yalnızca bir yüzeyine ve bu yüzeyin yüzde 5'ini geçmeyecek biçimde yazılacak. Paketlerin üzerine markanın logosu, simgesi veya sair işaretleri bulunmayacak. Bu kurallar, birden fazla paketi bir arada bulunduran tütün ürünleri kutuları için de geçerli sayılacak.

Tek tip olarak tasarlanan sigara paketleri ile ilgili durumlar, Sağlık Bakanlığının uygun görüşü alınarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen yönetmelikle belirlenecek.

Bu yasaklara uymayanlar, mahalli mülki amir tarafından 5 bin liradan 20 bin liraya kadar idari para cezasına çarptırılacak. Kapatma cezasından sonra aynı dönem içinde tekrarlayan ihlallerde ise her seferinde işletmeye 20 günden bir aya kadar kapatma cezası verilecek.

Bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce Türkiye'de üretilen veya ithal edilen tütün ürünleri, 7 ay içinde, Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi Ve Kontrolü Hakkında Kanun'un kuralları ve yasakları düzenleyen maddesine uygun olarak yerine getirilecek.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.