Milyonlarca çalışanın, genellikle de asgari ücretlilerin merakla beklediği torba yasa tasarısı bu hafta yasalaşıyor. Herkes merakla bekliyor, çünkü gelir vergisi dilimi yüzünden kimi çalışanların eline geçen aylık ücret azaldı. Torba yasa bu azalmayı telafi edecek.

HERKES FAYDALANMAYACAK

Peki, ödenek nasıl? Düşüş, geçen sene olduğu gibi asgari geçim indiriminin (AGİ) artırılması ile telafi edilecek. Eylül-Ekim-Kasım-Aralık aylarına ait ücret ile 1.404,6 lira arasındaki fark AGİ’ye ilave edilecek ve asgari ücretin altında kalan miktar, çalışana verilecek. Eklenen tutar gelir vergisinden düşürülerek fark kapatılacağından işverene de ek bir maliyet getirmeyecek. Şunu da ifade edelim, bu imkandan bekar asgari ücretliler ve aylık maaşı 1.404,6 liranın altına inenler yararlanacak; diğer asgari ücretliler yararlanamayacak.

15 TEMMUZ GAZİSİNE MEMURLUK

Torba yasa yalnızca asgari ücretliyi ilgilendirmiyor, ilerleyen günlerde çalışma hayatında yasa sayesinde birçok değişiklik meydana gelecek. Bunlardan biri 15 Temmuz gazileri ile şehit ailelerine ilişkin düzenleme. 15 Temmuz gazilerine memur kadrolarına atanma hakkı sağlanırken, terörle mücadelede şehit olanlara istihdam hakkı verilecek. Daha net şöyle anlatalım; yapılacak düzenleme ile şehidin anne, baba, kardeşlerinin istihdam hakkını kullanmaması durumunda eş veya çocuklardan iki kişi bu imkandan faydalanabilecek. Yine yasa ile şehit yakınlarının kamuda istihdam hakkı konusundaki yaş şartı da aranmayacak. Torba yasa ile getirilen diğer bir önemli düzenleme de şimdiye kadar her ayın sonunda verilen işsizlik maaşı; işe giriş, emeklilik gibi durumların bulunarak, fazladan gerçekleşen ödemelerin önüne geçilmesi için her ayın beşinde verilecek.