Pekin'de hava öylesine kirli ki, bir gün boyunca bu şehirde nefes almakla günde 21 sigara içmek arasında pek de bir fark yoktur! Çoğu zaman şehir sis bulutunun altındayken, insanlar maskelerle dolaşmak durumunda kalır. Çin kültüründe, bazı konuların konuşulması pek hoş karşılanmaz ve karşınızdaki insan bir konudan rahatsız olduğunu bazı jestlerle anlatmaya çalışır. Bu durum genellikle politika ve din konularında meydana gelmektedir. Eğer karşınızdaki kişi sessizleşmiş, anlamaz bir tavır sergiliyor ya da konuyu değiştirmeye çalışıyorsa rahatsız olmuş demektir.

Çin'deki tek çocuk sahibi olma zorunluluğu nedeniyle yılda 1 milyon kız fetüsü aldırılıyor ve binlercesi sokağa terk ediliyor. Çin'in Chongqing bölgesinde telefon bağımlılarının güvenli şekilde yürümeleri için özel bir yol tahsis edilmiştir. Çin'de yaşayan halkın yaklaşık 100 milyonu günde 1 dolarla geçimini sağlamaya çalışıyor.

ÇİN NÜFUSU SİGARAYLA AZALACAK!

Çinlilerin iş hayatında ve sosyal hayatta yapması gerekenlerden belki de en önemlisi sigara içmektir. Evet yanlış duymadınız, yeni bir insanla tanıştığınızda ona bir adet sigara ikram etmek sizin prestijinizi arttırıyor. İkram edilen sigarayı tabi ki geri çevirebilirsiniz fakat bunu yaparken çok saygılı olmanız gerekiyor. Ancak bu kural sadece erkekler için geçerli. Kadınların sigara içmelerine pek hoş gözle bakılmıyor. Çin hükümeti, geçtiğimiz yıllarda bazı sigara yasakları koyduğu için bu geleneğin ilerleyen yıllarda silineceği düşünülüyor.

Çin, tabi ki devasa bir ülke ve bu anlattığımız gelenekler bu kültürün sadece ufak bir parçası. Ne yazık ki, bu adetler modernleşme ile birlikte yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Umarız bu gelenekler size de bizim kadar ilginç gelmiştir.