Milli Savunma Bakanı Fikri Işık Konuk olduğu canlı Tv yayında gündemle ilgili soruları yanıtlayan Bakan Işık ABD'nin YPG mektubunu değerlendirdi . "Mektubu doğru bir adım olarak görüyoruz" diyen Bakan ışık şunları söyledi;

"ABD'nin Türkiye'nin hassasiyetlerini önemsediğini göstermesi açısından çok önemli bir mektup. Bu bakımdan önemsiyoruz. Başlangıçta durumları farklıydı. Türkiye'nin sıkıntılarını dikkate almaya başladılar. Bu bakımdan doğru bir mektup. Bu noktada kendisini yazılı olarak taahhüd altına almasını önemli buluyoruz. Mektubun gerekliliğini yerine getirilip getirilmediğini yaşayıp göreceğiz. ABD daha önceden Münbiç'te verdiği sözü gerçekleştirmedi. Bu bizim açımızdan yazılı bir taahhüddür. Mektubu doğru bir adım olarak görüyorum ama uygulamanın esas olduğunu düşünüyorum.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI FİKRİ IŞIK'IN BEDELLİ ASKERLİK AÇIKLAMASI

Bakan Işık, "Bakın Türkiye şu durumda birkaç tane dünyanın baş belası terör örgütleriyle mücadele ediyor. PKK ile çatışmamız sürüyor, DEAŞ ile mücadeleye devam ediyor. Böyle bir zamanda bedelli askerliğin gündeme getirilmesi dahi askerimizin morelini bozar. Terörle mücadele devam ederken bedelli askerliğin tartışılması dahi yanlış olduğunu düşünüyorum" dedi.