Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve 2020’li senelerden itibaren değişmesine ihtiyaç duyulan F-16 muharip uçaklarının yerini alınabilecek modern ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına uygun bir muharip uçağın azami oranda yurt içi imkan ve kabiliyetlerle tasarlanıp üretilmesine yönelik TF-X Projesi'nde önemli aşamalardan biri daha gerçekleşmiş durumda.

Öte yandan TÜRK Silahlı Kuvvetleri CASA CN-235 model kargo uçaklarıyla aynı sınıfta yer alan 6 yeni uçak alınacak.

TÜRK Silahlı Kuvvetleri’ne ( TSK), bir zamanlar ard arda gelişen kazalarla gündeme oturan CASA CN-235 model kargo uçaklarıyla aynı sınıfta yer bulan 6 yeni uçak alınıyor. Kara Kuvvetleri’nin kullanımına sunulacak uçaklar, personel ve malzeme nakli ile havadan karaya füze atma yeteneğine sahip olacağı duyuruldu.

Gazete Habertürk'ün haberine göre Savunma Sanayii Müsteşarlığı, sürdürülen İrtibat ve Genel Maksat Uçağı (GMU) projesiyle ilgilenen üreticilere, ihaleye 30 Aralık’a kadar teklif vermeleri çağrısında bulunuldu. İhalede CASA CN-295 (İspanya), Alenia C-27 (İtalya), Beechcraft Kingair 350 (ABD), Havilland DHC-6 Twin Otter (Kanada), PZL M28 (Polonya) gibi uçak modellerinin yarışması bekleniyor.

‘UÇAN TABUT’

İspanya üretimi CASA CN-235 uçaklarının güvenliği dönem dönem tartışma konusu oldu ve bu uçaklar için “uçan tabut” eleştirileri gerçekleştirildi. 2001’de CN-235 tipi uçaklar 3 ay içinde üç kaza gerçekleşti. Ocak ayında Kayseri’de düşen uçakta 4 asker şehit olmuştu. Mayıs ayında Malatya’da meydana gelen ikinci kazada 34 asker şehit olmuştu. Aynı hafta içinde Ankara’da test uçuşu esnasında uçak piste çakılıp 4 test pilotu yaşamını yitirince, CN-235 uçaklarının uçuşları geçici olarak durdurulmuştu.