ÜRETİME GEÇME SAFHASI

TAİ firması tarafından üretilecek TF-X. Uzay ve havacılık sanayinde Türkiye’de en bilgili ve başarılı şirketi TAİ, edindiği tecrübelerden yararlanarak bu gibi bir proje yapmaya hazır durumdadır. Fakat bu gibi bir proje daha önceleri Türkiye’de yapılmadı ve yapılması dahi gündeme getirilmedi.

Bu sebepten dolayı TAİ, menşei İngiltere olan BAE Systems ile projeyi ortak yapacak. Geçtiğimiz zamanlarda İngiltere ile 100 milyon sterlinlik anlaşmaya konu olundu. BAE Systems, TAİ’ye (TF-X projesine yönelik) danışmanlık hizmeti sunacak.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ ve MÜHİMMATI

Proje TF-X’te, radarlar arasında en teknolojik ve en gelişmiş radar türü olan ASEA radarını kullanılacak. Aselsan’ın geliştirecek olduğu bu radarda galyum nitrür (GaN) teknolojisi aktarılacak.

Çok sayıdaki İHA’ ya liderlik edebilecek. Bu sebepten dolayı gerekli elektronik yazılımı Aselsan ve TAİ ortak bir şekilde geliştirecek (Bu İHA’lar Anka İHA olacaktır).

Proje TF-X’ te büyük ihtimalle Aselsan’ın daha önceden sistemlerini yaptığı kendi radar sistemi, akıllı füze uyarı sistemi, lazer uyarı sistemi , yanıltıcı parçacık ve işaret ışığı yönetimi, dağıtım sistemi ve sayısal radyo frekans hafızası tabanlı yayın bozma sistemi ile güçlendirilecektir.