İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 15 Temmuz darbe kalkışmasına dair devam edilen soruşturmalar dahilinde Emniyet Genel Müdürlüğü TBMM Koruma Daire Başkanlığı İstanbul Şube Müdürü Murat Özen komutasındaki polislere darbeci askerlere mukavemet göstermemeleri hususunda emir verdiği iddiasıyla gözaltına alınmıştı. Meslektaşlarının gelen şikayet ile gözaltına alınan Özen'in komutasındaki polislere Whatsapp grubundan "Şayet asker gelirse ben iletişime geçerim, çatışmaya kesinlikle kalkışılmayacak. Gerekirse silahları teslim ederiz. Yoksa buraya askerleri yığarlar" emri verdiği ifade edildi.

KUVVETLİ SUÇ ŞÜPHESİ


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın şahit olarak ifadesini aldığı polisler de konuşmayı teyit edince tutuklamaya sevk edilen emniyet müdürü 'kuvvetli suç şüphesi bulunduğu' gerekçesiyle tutuklandı. Aynı dosya dahilinde Yalçın Zenginoğlu adlı bir de komiser muavini tutuklandı. İki şüpheli de işlemlerinin tamamlanmasından sonra cezaevine sevk edildi. Müdür Murat Özen iddiaları kabul etmemişti fakat çıkan kamera kayıtları onun bu iddialarını yalanmaştı.

OPERASYONLAR DEVAM EDİYOR

Öte yandan FETÖ'yeyönelik operasyonlar devam ediyor. Gerek toplanan deliller gerekse de alınan tanık ifadeleri doğrultusunda çok sayıda önemli FETÖ'cü gözaltına alındı.